recenze

Manželovo tajemství (2014) 5 z 5 / Keiko.L.

Liane Moriaty

Tato autorka ve svém románu ukazuje dvě strany života. Tři ženy a tři příběhy, které se ve výsledku spojí a vše nám objasní. Román se stal světovým bestsellerem a to zaslouženě. Je psán lehkou rukou a čte se jedním dechem.
Osudy Cecilie, Tess a Rachel vás vtáhnou do svých podle nich všedních životů, které nic a nikdo nenaruší až do chvíle než otevřou své Pandořiny skříňky.

Cecilie je žena, která má svůj život pevně ve svých rukou, vše má své místo a jméno. Manželství s Johnem – Paulem jim dalo tři překrásné dcery a šťastný život, to vše však do chvíle než na půdě náhodou objeví dopis od Johna – Paula, který má otevřít až v případě jeho smrti.
Tess žije ve svém malém světě, ve kterém je středem její manžel Will a sestřenice Felicity, která je spíše jak její dvojče a syn Liam. Felicity byla vždy při těle a bylo těžké s ní vyjít, projde si však přeměnou a razantně zhubne a rázem je z ní okouzlující žena, co všem vyráží dech. Netrvá dlouho a Will s Felicity oznámí Tess, že se do sebe zamilovali, ale nemusí si dělat starosti, protože z úcty k ní se ještě nemilovali.
Tess bere Liama a odjíždí ke své matce.
Rachel je starší žena, která tragicky přišla o svou dceru Janie. Uzavřela se před světem a nikdy se mu znovu neotevřela, zůstala s Janie v její době, a aby toho nebylo málo, vrah její dcery si běhá pořád po svobodě.

Osudy těchto tří žen se navzájem protnou v jejich rodném městě a navzájem se doplní. Všednost z jejich životů vyprchá a autorka proniká do jejich temné stránky, barvitě dokresluje jejich chování v krajních situacích. Poukazuje na osud jako takový a jak je ovlivněn námi, druhými i tím, co mi sami ovlivnit nemůžeme.

Cecilie rozbalí obálku, Tess ožije v milencově náruči a Rachel objeví nenadálý důkaz, a to vše vede ke společnému konci, a malému bonusu, co by bylo, kdyby se události stali jinak.