Lekár, akého si zaslúži každý pacient

recenze

Mastičkár (1968) 5 z 5 / kurama45
Mastičkár

Pozn.: Recenzia prezrádza prvky z deja. Čítajte len na vlastné nebezpečenstvo, i keď si nemyslím, že by vás nasledujúce riadky mohli pripraviť o pôžitok z tohto krásneho dielka.

Pár slov k deju

Príbeh, ktorý sa odohráva v minulom storočí, začína vo Varšave na známej klinike. Autor v úvode zobrazuje takpovediac dokonalý život slávneho chirurga Wilczura.

Má všetko, čo si kedy v živote prial. Dokonalú prácu, ženu i dcérku. Všetko sa však šmahom zmení v deň, kedy si mali s manželkou pripomenúť výročie sobáša. Doma nájde iba odkaz na rozlúčenie a vysvetlenie, že si za svojím novým životom a mužom vzala aj ich dcéru. Wilczur je zlomený. Celú noc sa svetoznámy doktor túla ulicami Varšavy a strieda krčmu za krčmou. Peniaze rozhadzuje priehrštiami, a tak nečudo, že si ho čoskoro všimnú nekalé živly. Wilczur sa nakoniec preberie na druhý deň v priekope bez peňazí, preukazov totožnosti, odevu a hlavne bez pamäte.

Z Wilczura Kosiba

V deji sa následne posunieme o pekných pár rokov ďalej. Z Wilczura, ktorý nikdy pamäť naspäť nezískal, sa stal potulný robotník. Nakoniec sa dostane až do istého malého mestečka k jednému mlynárovi. Stačí pohľad na chromé nohy jeho syna a je si istý, že chlapca dokáže dať znovu do poriadku. Mlynár samozrejme váha, veď niečo také nedokázal ani lekár, ale Anton Kosiba (tak teraz Wilczur vystupuje) je taký sebaistý, že nakoniec privolí. Operácia dopadne úspešne a Kosiba už u mlynára zostane. Chýr o jeho liečiteľských schopnostiach sa rýchlo šíri a onedlho už má peknú klientelu z blízkeho i ďalekého okolia. Jedine mestský lekár z neho nie je nadšený. Nielenže mu ubúdajú pacienti, ale akýsi mastičkár dokázal to, čo sa jemu samému nepodarilo.

V rovnakom mestečku v istej predajni pracuje mladé dievča bez rodičov, ktoré padlo do oka synovi miestnej šľachty. A ako to už býva, láska medzi rozličnými vrstvami v tom období je všetko možné, len nie jednoduchá.

Klenot

Viac z deja prezrádzať nebudem. Kniha je staršieho dáta, ale v tomto prípade jej to akurát pridalo „na cene”. Jazyk odráža svoju dobu a v tej dnešnej sa ho môžeme iba neúspešne pokúšať napodobňovať. Má v sebe úžasnú bohatosť a všetky farby dúhy.

Dejová línia je možno pomerne jednoduchá a človeku niektoré súvislosti veľmi rýchlo dôjdu, na druhej strane je však čitateľ až do konca v napätí, ako to celé dopadne.

Mastičkára mi bolo po čase ľúto. Nech sa snažil, ako sa snažil, vždy sa našiel nejaký hlupák, ktorý mu podrazil nohy. Napriek tomu sa nevzdával a robil to, čo vedel najlepšie – pomáhal ľuďom, i keď ho samého trápilo, odkiaľ vlastne všetky tie vedomosti má. Pokiaľ ide o ľúbostnú líniu medzi predavačkou a šľachticom, bola krásna. Ak nič iné, pán autor vedel, ako napísať iskrivé dialógy.

Zhrnutie

Žiadne prázdne pseudo filozofické reči v tomto diele nehľadajte. Skôr oddych, životy jednoduchých ľudí, ani dobrých, ani zlých a myslím, že pomerne realistickú ukážku života zo vtedajšieho Poľska. Na konci sa všetky nitky zliali v jedno klbko a to sa rozplietlo k mojej absolútnej spokojnosti.
Vrelo, naozaj vrelo odporúčam. O knihách ako je Jana Eyrová či Búrlivé výšiny vedia všetci, ale občas predsa len nezaškodí pozrieť sa aj po tom našom okolí. Niekedy sa za prvým humnom skrýva hotový poklad.

Film

Podľa knihy bol dávnejšie natočený rovnomenný film, ktorá kvalitou vôbec nezaostáva za svojou predlohou. Jediným rozdielom je miesto a okolnosti vyvrcholenia deja a musím uznať, že k filmu sa dramatickejší spôsob hodí viac.

Rada by som iba poukázala na dve veci. Za prvé, ak chcete zistiť, ako sa ustanovuje romantika v jednej jedinej scéne bez toho, aby ste čokoľvek o nej či o ňom vedeli, a napriek tomu to bolo realistické, pozrite si tento film.

No a za druhé, nech už sa bude zvyšok sveta snažiť akokoľvek, nikdy nezahrá ožrana tak dobre, ako slovanské národy. Jednoducho to máme v krvi.