Láska v době války

recenze

Lilie pro nevěstu (2021) 4 z 5 / knihovnička007
Lilie pro nevěstu

Nellie Voss žije v Kolíně nad Rýnem v chudé rodině s matkou a mladším bratrem. Bohužel jsou 40.léta, všude zuří válka a všichni se snaží přežít čím dál horší podmínky. Židovští sousedé mizí, jídla je čím dál méně a spojenecká letadla stále častěji bombardují města...
Liv v roce 2019 otevírá v Kolíně nad Rýnem svou parfumerii. Díky své tetě si může splnit voňavý sen, přestěhovala se s malým synem z Holandska. Liv v Německu nikdy nebydlela, ale i zde se najde někdo, kdo ji nevidí rád...
U autorky jsem si již zvykla na dvě časové roviny, její díla rozkrývají rodinná tajemství a ani zde se spisovatelka neodchýlila od zavedeného způsobu.
Díky starému deníku se dozvídáme více o životě za války v Kolíně nad Rýnem. Ani zde to lidé neměli jednoduché (jen možná o krapet jednodušší). Chudoba, hlad, zima, nedostatek všeho a později i téměř každonoční bombardování a strach, strach budou ještě další den žít. Stejně jako tehdy ženy všude na světě, se i Němky bály o své syny, manžely, otce. Mohly veřejně nesouhlasit s režimem, ale tím by přivedly do nebezpečí sebe o své blízké.
V této knize je poměrně jasně vidět, že i obyčejní Němci strádali, nechtěli válku. Chtěli lásku, klid a pocit bezpečí. Samozřejmě, i zde se našli zlí lidé, ale kde nejsou.
Autorka zatím napsala tři knihy a všechny se mi hodně líbily. Příběhy silných žen, které si dokázaly najít místo v životě a poprat se s osudem. V této jsem navíc dostala poměrně obsáhlou instruktáž o parfémech.

Ve čtyřicátých letech to Nellie, Benedikt, Gerta, Martin, Líza, Luuk, Leni, Karin, Jupp, Ilka neměli jednoduché.

V současnosti Liv s Thijsem, , Jan, David, Nouria už mají jiné starosti, než nálety a neustálý strach, ale stále jsou to starosti.

Pokud máte rádi příběhy dvou různých rovin, určitě doporučuji k přečtení. Není to klasická kniha o válce, ale mi se moc líbila

Lilie pro nevěstu Lilie pro nevěstu Teresa Simon (p)

Příběh nás zavádí do Kolína nad Rýnem, kde mladá Nellie Voss začíná právě pracovat na výrobě populární kolínské vody „4711“. Její neomylný instinkt pro tu správnou vůni, a práce ji natolik pohltí, že dokonce zapomíná i na to, že k... více