Láska je to, co dělá z poctivců zrádce

recenze

Koruna (2017) / Snow Fairy
Koruna

Princezna Eadlyn se nachází v poněkud těžké situaci. A to nejen kvůli Selekci, kterou se rozhodla uspořádat tak trochu proti své vůli. Pomalu ale jistě se počet potenciálních princů snižuje a Eadlyn si bude muset jednoho vybrat. Ale kterého, když se pro ni postupně stávají všichni až příliš důležití přátelé? Nicméně sama dobře ví, že cílem Selekce není udělat si nové přátele, nýbrž vybrat si manžela.
Jak se zdá, má toho všeho být na Eadlyn více. Její pozice nástupkyně na trůn se stává čím dál vrtkavější, čím víc se snaží lidem ukázat, že bude dobrou panovnicí. Nátlak ze strany kralování, stejně jako ze strany Selekce a samotného aktu výběru manžela, nedělá Eadlyn nejlépe, ale jako budoucí královna musí být schopná ukázat, kdo doopravdy je.
Obzvlášť když je tady někdo, kdo ji chce připravit o trůn, ať to stojí, co to stojí.

Od Americy a Maxona, od jejich osudové zakázané lásky, až po jejich potomky o několik let později až k výběru partnera po bok budoucí královny. Kiera Cass společně se Selekcí uběhla už opravdu hodně dlouhou cestu. Od prvního seznamování se s postavami i systémem, který této sérii vládne, je to už pět dílů jedné série.

Eadlyn a její obrácená, tak trochu revoluční, Selekce uzavírá příběhy z královsky dystopického světa, který ukazuje lásku, společnost a politiku jako celek, kde všechno souvisí se vším a všechno ovlivňuje všechno. S tím, jak celá série postupuje od příběhu Americy a Maxona až po příběh jejich nejstarší dcery se čtenář může postupně lépe a hlouběji seznamovat s jednotlivými postavami. S každým dalším dílem se vrací do světa Kiery Cass jako už součást příběhu mezi postavy, které zná a které vidí dospívat a postupně moudřet, nabírat zkušenosti a vidět je dělat dobrá i špatná rozhodnutí.
Tohle je aspekt, který na sérii Selekce celkově mám nejvíce ráda. Fakt, že si čtenář v podstatě rozšiřuje obzory společně s postavami a tím pádem s nimi i určitým způsobem vyrůstá.

Koruna, jakožto poslední díl do série, se myslím velmi povedl. Především proto, že ukazuje Eadlyn v úplně jiném světle, více nebojácném a zapáleném dělat věci po svém. Stále v rámci určitých královských konvencí, ale po svém. Eadlyn se z trochu rozmazlené holky stává mladou ženou, která ví, jak operovat se svou zemí, aby zajistila co nejlepší podmínky k žití a to i navzdory tomu, že ne všechna rozhodnutí budou automaticky akceptována všemi, kterých se týkají. Kiera Cass si s postavami nápadníků Selekce taky úžasně pohrává, což hodně prospívá celkové dynamice tohoto dílu. Není totiž z počátku vůbec jednoznačné, koho by si mohla princezna vybrat a to nechává čtenáře trochu uvažovat a vytvářet vlastní teorie. Myslím, že v tom romantickém ohledu nechala Cass čtenáři poměrně hodně prostoru představivosti. Její styl psaní je jako vždy velmi čtivý, rozmanitý a je jednoduché ho následovat do začátku do konce. Selekce možná není nejevolučnější série na světě, nicméně má velký a dobře zpracovaný potenciál, který tématem určitě zaujme. Koruna sama o sobě se mi líbila ve své atmosféře a v samotném závěru, který byl maličko uspěchaný, ale zároveň dobrým způsobem spontánní a romantický. Jako závěr série a uzavření dveří jednoho knižního světa, si myslím, že si rozhodně zaslouží palec nahoru.