Láska a ironie nikoho nezabije :-)

recenze

Pýcha a předsudek (2008) 5 z 5 / Channach
Pýcha a předsudek

Rok vydání: 2003
Nakladatelství: Academia
Počet stran: 296
Originální název: Pride and Prejudice
Překlad: Eva Kondrysová

Poklidný venkov na konci 18. století. Rodina pana Benneta by dál žila v poklidu, kdyby se v nedalekém Netherfieldu náhle neobjevil nový nájemník, zámožný pan Bingley. A co víc, je svobodný! Hon na ženicha pro jednu z pěti dcer může začít…

„Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky.“

Troufám si tvrdit, že dnes již klasický příběh velké lásky, společenských předsudků, ironie, mládí a síly prvního dojmu, klevet a intrik netřeba představovat. Jen málokterá kniha se dočkala tolika referencí a zpracování. Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih a velice ráda se k ní vracím. Čím jsem starší, tím více oceňuji spisovatelčinu ironii a nadhled.

Jane Austenová vykreslila v románu celou hitparádu postav. Stoický pan Bennet, hysterická paní Bennetová, tichá Jane, inteligentní Elizabeth, přemoudřelá Mary, nadšená Kitty, lehkomyslná Lydia, prkenný pan Colins, praktická slečna Lucasová, prolhaný Wickham, usměvavý pan Bingley, jeho úlisné sestry a v neposlední řadě pan Darcy…Fitzwilliam. Princ na bílém koni se může jít klouzat, mého srdce šampion je on.

„Nedělejte si starosti o svůj zevnějšek, drahá sestřenko, lady Catherine od nás vůbec nevyžaduje, abychom chodili tak skvostně oblečeni, jak přísluší jí a její dceři. Radil bych vám, abyste si na sebe vzala prostě to, co máte nejlepšího – více není třeba.“

Už samotná doba, kterou autorka dokumentuje, má své kouzlo. V dnešní společnosti postrádám jasně daná pravidla a etiketu. Moje nervozita v jistých společenských situacích by značně klesla, kdybych věděla, kdo má kdy promluvit, mlčet, konverzovat o počasí, velikosti sálu či počtu tanečníků. Zbožňuju přesná pravidla oslovování. Po čase zjišťuji, že dokážu rozeznat, kdo si podle svého ročního úroku z banky může vyskakovat a kdo ne. Rodina se večer sejde u krbu, čte knihu a konverzuje. Popřípadě si zahrají hry, zatančí či se procházejí po pokoji. A když se jede na návštěvu, balí si kufry na 6-8 týdnů.

Vřele knihu doporučuji milovníkům klasiky, romantiky, ironie a humoru. Věřím, že si knihu zamilujete. A pokud jste viděli nějaké televizní zpracování, neváhejte, protože knižní předloha jak známo vyhrává na celé čáře.