Lahodné jako víno

recenze

Láska po francouzsku (2016) / Channach
Lahodné jako víno
„Celia s matkou mě vysadily na začátku cesty a odfrčely po cestě dolů z kopce vstříc ruchu sobotního ranního trhu v Sainte Foy a nepochybně také na kus drbu při kávě na náměstí.“

Lahodné jako doušky vynikajícího vína. Asi takhle bych Lásku po francouzsku shrnula. Je to ideální kniha na nedělní odpoledne, dovolenou u moře, na chalupě u rybníka či ve Francii. Fiona Valpy lehce vypráví a popisuje, přidává francouzské výrazy. Ona nebo překladatelka mají úžasnou slovní zásobu. Kniha je plná romantiky, vtipu, dobrého jídla a vína. Vína především. Od pěstování, přes vinobraní až po samotnou výrobu. A pití samozřejmě. :-)

Musím pochválit celý redakční tým. Je vidět, že na knize pracovali lidé, kteří rozumí vínu. Nebo jsou velmi pečliví a všechno si nastudovali, protože pokud se ve vyprávění objevilo něco, co neodpovídá našim zeměpisným podmínkám, nebo by mohlo českého čtenáře uvést v omyl, protože se to u nás dělá jinak, ihned to uvedli do poznámky pod čarou a mě tak vzdělali. Například už vím, jaký je rozdíl mezi klaretem a clairetem.

„Nejdražší láhev nemusí být nejlepší. Všechno záleží na tom, k čemu ho piješ. K jednoduchému, poctivému jídlu jako tohle se skvěle hodí naše bordeauxská vína.“

Gina je správně trhlá. Moc se mi líbil autorčin humor a častokrát jsem se Gině a jejím faux-pas smála nahlas. Cédric a vlastně všichni bratři Thibaultové jsou jedlí. Postavy jsou milé a dialogy reálné. Až na Annie…ta mi přišla poněkud násilná. Romantiky je v knize tak akorát a určitě nečekejte žhavé milostné akce. Jde spíš o nacházení sebe sama, odhalování rodinné historie a nové začátky. A to všechno na pozadí francouzské scenérie.

Během čtení poslední kapitoly jsem se smála nahlas i plakala. Příběh má na pohled krásnou obálku, lehký levandulový buket, je zemitý a zanechává lahodnou chuť. Jako když se napijete dobrého vína. Musíte jej převalovat po jazyku, vychutnávat.

Pokud jste romantické duše, máte rádi Francii a víno, pak se jedná přesně o knížku pro vás.

Komentáře (0)

kniha Láska po francouzsku recenze