Krvavý květ

recenze

Krvavý květ (2019) / Morsie (639 views)
Krvavý květ
Přesto, že je posledních pár dnů pěkně a babí léto/podzim nám dává plně ochutnat slunce, já už žiju podzimní depresí. Nebo nejsem doopravdy v depresích, ale nechávám se naplňovat pocitem, že to zase končí, tím pošmounem a zimou.

Tohle období a jeho melancholii miluju, a aby bylo všechno perfektní, čtu hlavně thrillery a detektivky.

A jedním takovým thrillerem, dost možná psychologickým thrillere, je Krvavý květ od Luise Boije af Gennäs. Knížka, která si mě dostala už svou stísněně krásnou obálkou. A to jsem ani nevěděla, že jde teprve o první díl série! Když jsem to, zjistila, moje srdce zaplesalo, že je tu nové Milénium.

Sara zrovna neprožívá nejšťastnější období svého života. Je znásilněná a k tomu její otec uhoří. Na jednu mladou dívku až dost utrpení a jediné východisko a vyhlídky na zlepšení vidí v tom, že se z malého Örebra přestěhuje do anonymity Stockholmu. Má pocit, že jenom tam může začít znovu, všechno hodit za hlavu a už se k tomu nikdy nevracet. Být někým novým a šťastným.

Jenže život ve velkoměstě není taková brnkačka, jak by se někomu mohlo snad zdát a jak to vypadá na Sařině Instagramu. Jediná práce, kterou je schopna si sehnat, je dřina v bistru a bydlení už vůbec nestojí za řeč. Ušmudlaná díra na špinavém předměstí. Ale každý musí nějak začít. Prostě je jen potřeba se odrazit ode dna.

A Sařiným odrazem je seznámení se s Bellou. Ta ji nabídne dobře placené místo v agentuře pro styk s veřejností a k tomu i spolubydlení v luxusním bytě. To všechno doplňují prestižní společenské akce a nový přítel. No pohádka o Popelce jak vystřižená. Jenže Sara si s tím nijak hlavu neláme. Prostě se k ní konečně otočilo štěstí čelem a po tvrdé práci byla odměněna.

Že něco nehraje, si začíná uvědomovat ve chvíli, kdy zjistí, že ji někdo sleduje a hrabe se jí ve věcech. Vrcholem všeho je pak fotka jí samotné, jak spí ve vaně, která se bez Sařinina přičinění objeví na jejím Instagramu.

V ten okamžik všechno nabírá na obrátkách a divné situace se stupňují. Vypadá to, že si někdo myslí, že Sara ví něco, co by neměla. A zdá se, že to něco jí měl před smrtí svěřit otec. Jenže o co jde?

Sařin otec byl vysoce postavený úředník a zanechal po sobě složku plnou novinových výstřižků, které přetřásají ne zrovna morální chování Švédska. Je tohle důvod, proč Saru sledují a proč se kolem ní děje, co se děje? Je to důvod, proč její otec uhořel? Možná nešlo o nešťastnou nehodu. A dost možná je i Sara ve smrtelném nebezpečí.

No tak tohle byla vážně chuťovka. Takových soustíček bych chtěla mnohem víc! A budou, ještě dvě! Což je dobře, protože toho mnoho nebylo vysloveno a objasněno. Jak já se těším!

Ale vážně, Krvavý květ je tak dobrý, že sotva nacházím vhodné superlativy.

Plíživé, tísnivé napětí, které vás nenechá ani na chvíli oddechnout. Informace a samotné gradování autorka dávkuje v té správné míře, že nejste zasyceni a hltáte dál a dál. Myslím si, že tohle je cesta moderních psychologických thrillerů. Skvěle čtivé, absolutně napínavé, nevšední a vždycky mrazivé.

Za mě je to jednička s hvězdičkou, a jestli budou obě pokračování tak super, autorku si vystavím na svůj spisovatelský piedestal.

Komentáře (0)

kniha Krvavý květ recenze

Morsie také napsala

Hra na nikdyHra na nikdy
recenze
RakvářRakvář
recenze
Přírodní lékárnaPřírodní lékárna
recenze
Teorie vraždyTeorie vraždy
recenze
Motýlí tyranieMotýlí tyranie
recenze