Krása je v krvi

recenze

Krásky (2020) / Vendea
Krásky

V Orléansu má tu největší hodnotu krása. Obyvatelé se rodí od přírody šedí, a proto si za zkrášlení a novou vizáž musí draze zaplatit. O to se starají Krásky - po celé zemi uctívané dívky, které se jako jediné rodí krásné, a jsou pro své umění neskutečně ceněny. A jen jedna z nich se může stát Vyvolenou, nejdůležitější Kráskou v celém království. Bude to právě Camellia?

V prvním díle z trilogie stvořila autorka fiktivní svět Orléans, který se v mnohém podobá tomu našemu, tím největším rozdílem je ale to, že se jeho obyvatelé rodí šedí, bez jakéhokoliv přirozeného půvabu. Právě kolem toho se autorka rozhodla postavit celý příběh a ukázat, jak by mohla společnost vypadat, pokud by tím nejdůležitějším byl pouze vzhled.

Nikdy bych neřekla, že se jedná o autorčinu prvotinu. I přes větší počet stran se kniha četla sama - příběh byl dynamický a na těch správných místech akční. Své místo si našlo i nějaké to politikaření a pletichy u dvora. Palec nahoru musím dát i za "krásčí magii", která byla velmi pěkně vysvětlena.

Velký důraz autorka také kladla na rozvíjení charakterů svých postav. Hlavní hrdinku Camellii jsem si zamilovala už po několika prvních stránkách. Působila totiž velmi realisticky. Líbilo se mi, že i přes vřelý vztah s ostatními Kráskami dokázala myslet jen na vlastní dobro a chovala se občas sobecky. I přes přísná pravidla měla svou vlastní hlavu a nebála se zakročit, pokud se jí něco nelíbilo. Na druhou stranu si stále dokázala zachovat svou lidskost, což jsem v některých situacích fakt obdivovala.

V menší míře autorka představila i ostatní Krásky, které však budou hrát větší roli až v dalších dílech. Dále chci autorku pochválit za princeznu Sophii. Neskutečně fascinující charakter a upřímně doufám, že v pokračování uvidíme její stinnou stránku o dost víc. Co se týče romantické linky, byla tam, ale jen v malé míře. Hezky tak dokreslila celou atmosféru.

Dostávám se k vlastním dojmům. Upřímně jsem nečekala, že se mi Krásky budou líbit až tak moc. Po více než 8 letech čtení young adult je v žánru fantasy velmi těžké mne překvapit něčím novým. Dhonielle však vsadila na výjimečný a dle mého názoru vcelku originální nápad, který v knize prostě fungoval. Napomohla k tomu sympatická a realisticky popsaná hlavní hrdinka a zajímavý systém krásčí "magie".

Pokud jste stejně jako já milovníky knih z prostředí královského dvora, rozhodně si přijdete na své. Trocha romantiky, intrik a politikaření je už samozřejmostí. K tomu se kniha velmi dobře četla - za jeden den jsem ji měla slupnutou.

Krásky bych tedy doporučila všem, kteří hledají čtivou young adult fantasy se zajímavým a netradičním nápadem, drzou hlavní hrdinkou a princeznou jako vyšitou z psychárny.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz


Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Temný fantasy román o společnosti, která staví krásu nadevše“ V honosném světě Orléans je krása tou nejvyšší hodnotou. Lidé se zde rodí šedí a pouze uctívané Krásky mohou díky svým schopnostem měnit jejich zevnějšek i povahu. Ca... více


Komentáře (0)

Přidat komentář