Království meče

recenze

Království meče (2017) / Maru.Maruska
Království meče

Hned na úvod mohu s čistým svědomím říct, že tohle pro mě byl snad nejlepší díl celé série. Království meče od Františka Niedla je totiž již čtvrtým pokračováním jeho Rytířů z Vřesova. Opět jsem se setkala se svými oblíbenými hrdiny z předchozích dílů. A i tento díl mě bavil od začátku až do samotného konce a v podstatě nemám nic, co bych autorovi mohla vytknout. Líbí se mi postavy, které do své knihy zapojil (sama nejsem schopná říct, zda mám raději Wolframa Katzingera z Olšové nebo Beneše z Vřesova), a vše, co prožívají. Oceňuji také shrnutí předchozích dílů, rozhodně mi nevadí si připomenout, co se stalo. Pomyslnou třešničkou na dortu u Niedlových děl je to, že v sobě mají "něco" navíc: něco hlubšího, co vám poskytne podnět k zamyšlení. O čem budete přemýšlet ještě dlouho poté, co dočtete. Jeho díla ve vás budou nějakou dobu rezonovat a jen tak na ně nezapomenete. A to je přesně to, co by ve vás kniha měla zanechat. Pro mě je to důvod, proč čtu.

František Niedl je jeden z mých nejoblíbenějších autorů historických děl. Jeho díla pro mě mají takové zvláštní kouzlo. On to totiž pravdu umí se slovy. Vše, o čem píše, je takové plastické. Text se okamžitě v mé hlavě mění na obrázky. Autor svými slovy dokáže navnadit vaši fantazii. A pak už se vezete na řece úžasného příběhu, ve kterém je vám představena část z naší historie (tady vás zavede do doby Jana Lucemburského). Většina toho, co v jeho textech najdete, je reálná. Osobně miluji především Niedlovy popisy. Myslím, že nikdo jiný z českých spisovatelů neumí tak dokonale popsat třeba bitevní pole. Zkrátka si připadám, jako bych se na všech místech osobně ocitla. Jeho vyprávění si vždy užívám plnými doušky.

Vše, co tento autor napíše, se čte naprosto samo. I když se vám to třeba na první pohled nezdá, u jeho vyprávění si odpočinete a s hlavními postavami se jednoduše ztotožníte. Jasně, občas vám možná bude připadat, že to, co čtete, je tak trochu pohádka. Na druhou stranu: proč by vám autor to čtení nemohl alespoň maličko zpříjemnit a zapojit do něj nějaké ty ideály nebo trochu romantiky? Mně se tento přístup líbí a rozhodně mu ho nebudu vytýkat. Osobně se moc těším na další díl.

Pokud jste Království meče ještě nečetli, určitě se do něj hned pusťte (radím začít prvním dílem série, abyste se zbytečně o nic neochudili). Myslím, že všichni milovníci historických děl si tuto knihu užijí.