Královna chaosu

recenze

Královna chaosu: ADHD podle Zoë (2019) 4 z 5 / MartinaF
Královna chaosu: ADHD podle Zoë

Když se řekne ADHD, všeobecně si většina z nás v této pozici představí malého chlapce. Bohužel, je to omyl. ADHD postihuje nejen chlapce, ale i dívky. Diagnostikováni mohou být lidé kdykoliv. I ve středním věku.

To byl případ i Zoë, autorky této knihy. Celý život se trápila, až do svých čtyřiceti sedmi let, kdy se dozvěděla, že má ADHD. Ve své knize oslovuje ženy, protože kvůli jiné genetické výbavě a myšlení, jsou právě ony společností kvůli ADHD hůře chápané.

Kniha je přehledně rozdělena do sedmnácti kapitol. Můžete si přečíst o tom, jak ženy s ADHD zvládají hyperaktivitu, hypersoustředění, hormony nebo třeba také impulzivitu či finanční problémy.

Každá kapitola začíná osobním příběhem Zoë. Čtenářům představí problém v dané oblasti, popíše, jak se cítila a co vnímala. V další části pak svůj příběh shrnula do všeobecnosti. Hodně se opírá o autory, kteří napsali knihy o ADHD. V poslední části Zoë přidává tipy a rady, jak se v konkrétních chvílích zachovat, co udělat, aby měla situace co nejmenší negativní dopad nejen na osobu s ADHD, ale i na jeho okolí.

Když jsem četla o tom, co všechno Zoë musela vytrpět, než jí ADHD bylo diagnostikováno, bylo mi ji líto. Některé rysy ADHD dobře znám, sice ne přímo u mě, ale v mém blízkém okolí bych takového člověka určitě našla. A ne jen jednoho.

Pro lidi s ADHD je kniha Královna chaosu naučná, pro ty, kteří diagnozu nemají, může být motivační. Jsem velký oddalovač a pořádku taky moc nedám, takže tipy, jak zvládnout prokrastinaci a debordelizaci vřele vítám.

Autorka hodně zmiňuje literaturu, která v češtině (zatím) nevyšla. V závěru však najdete tipy na knihy, které na českém knižním trhu k dispozici jsou.

Zoë své příběhy vypráví s humorem. Někdy jsou velmi smutné, ale Zoë je velká optimistka, i přesto, že byly (a jistě stále jsou) momenty, kdy Zoë nic nezvládá - ani svůj život, partnery či práci. Musela se vypořádat s tím, že ztrácela nejen zaměstnání, ale i přátele. Možná, že kdyby jí bylo ADHD diagnostikováno dříve, bylo by vše jiné a jistě by se s životními útrapami vyrovnala lépe.

Kniha je napsána velmi srozumitelnou formou. Je určena především široké veřejnosti. Přečíst si ji mohou samotní pacienti, v tomto případě ženy, (pánové prominou), psychologové, rodina žen s ADHD a nebo ti, kteří se o problematikou zajímají, ať už je důvod jakýkoliv. Titul mi umožnil nahlédnout do osobnosti člověka s ADHD a pochopit ho. S ADHD se dá žít, ale člověk (žena i muž) musí vědět, jak na to, zjistit, co mu pomáhá a také jaké má kolem sebe zázemí.


Královna chaosu: ADHD podle Zoë Královna chaosu: ADHD podle Zoë Zoë Kessler

O ADHD se mluví jako o výlučně mužské záležitosti. Hyperaktivní? Přece muži! Nezvládají svůj život? Přece muži! Zoë to ale vidí jinak. ADHD k ní patří, zjistili ho, až když už byla dospělá, a ona se s ním musí nějak vypořádat. Nic... více


Komentáře (2)

Přidat komentář

lapagerie
26.02.2020

Knížku jsem si včera přinesla z knihovny na základě této recenze. Jako matka dcery s diagnózou ADHD si ji moc ráda přečtu.

RMarkéta
03.02.2020

Taky jsem si myslela, že tím trpí pouze kluci. O danou problemtiku se v rámci studia taky zajímám. Díky za dobrý typ.