Kouzelný podzim se vším všudy

recenze

Půlnoční ulička (2013) / Babouš
Půlnoční ulička

Vždycky mě zajímala magie a nadpřirozeno. Po škole jsem spěchával domů, abych v televizi stihl epizodu Čarodějek, v knihkupectvích jsem kupoval knížky o záhadách a čarodějnictví a v kalendáři jsem si označil všechny pohanské svátky.

Teď jsem se do té doby jakoby vrátil, neboť jsem si v kalendáři označil 30. září a do knihkupectví jsem vyrazil pro knihu s čarodějnickou tematikou – Stín noci od Debory Harknessové.

Když jsem před dvěma lety jedním dechem zhltnul její prvotinu, Čas čarodějnic, obdivoval jsem autorčin cit pro historické detaily, originální postavy a čtivou zápletku. Jediná chyba byla, že kniha skončila v nejnapínavějším. A tak jsem musel na další dobrodružství Matthewa a Diany čekat doteď.

Upír a čarodějka se ze současnosti dostávají do roku 1590, tedy do doby, kdy v Anglii vládla královna Alžběta a ve střední Evropě Rudolf II. Obě tyhle historické postavy v knize vystupují a kromě nich taky Christopher Marlow, rabi Löw, Tadeáš Hájek z Hájku nebo Edward Kelley.

Jakožto českého čtenáře mě omráčilo vyobrazení rudolfinské Prahy: alchymistické laboratoře, bublající zkumavky, šustění stránek starých knih… Potěšilo mě, že na rozdíl od jiných amerických spisovatelů rozlišuje Malou Stranu a Staré Město, věrně popsala Nerudovu – pardon, tehdy ještě Ostruhovou – ulici a kouzlo křivolakých pražských uliček.

Ze Stínu noci jde poznat, že Deborah Harknessová knihy miluje stejně jako její čtenáři. A miluje taky historii a přírodu. Při čtení čtenáři popisuje vůni podzimního listí, chlad vánočního večera i probouzející se voňavé květy na jaře, jako by svět byl jedno velké kouzlo…

Pokud vás tedy nadpřirozeno a čarodějnictví, alespoň trochu zajímá, přečtěte si Čas čarodějnic a hned sáhněte po Stínu noci. Uděláte si tak báječný kouzelný podzim!

Lea
17.04.2014

A to tedy dost špatně :)

Babouš
03.10.2013

Nenechte se zmýlit tím obrázkem. Je to recenze na Stín noci, ale buďto mně, nebo adminovi se nějak podařilo to přiřadit ke špatné knize...