Konec čarodějnic v Yorku

recenze

Lovec čarodějnic (2016) / Ivuska.09
Lovec čarodějnic

Lovec čarodějnic od Sama Thomase je již třetím dílem série Záhady porodní báby. Hned v úvodu této recenze se musím přiznat, že historické knihy příliš nejsou mým šálkem čaje. Jenže Lovec čarodějnic není jen tak ledajaká historická kniha, v tomto případě jde o historické krimi - a to už je úplně něco jiného. Nechybí v ní napětí a záhady, takže jsem neměla nejmenší problém ji dočíst až do konce.

Ústředním tématem celého díla je hon na čarodějnice, který je rozpoután v Yorku. Samozřejmě se do honu zaplete i hlavní hrdinka celé série porodní bába lady Bridget Hodgsonová se svou zástupkyní Marthou. Problémy začnou smrtí jednoho dítěte a následně i jeho matky - ze smrti budou obviněny čarodějnice, protože někdo je přece musel oba očarovat či zaklít... A právě to měla podle manžela zemřelé ženy udělat Hester Jacksonová. Říká se, že když se čarodějnice dostane do rukou zákona, budou její kletby prolomeny. A kdo jiný by měl být povolán k vyšetření Hesteřina těla kvůli čarodějnickému znaménku než lady Bridget Hodgsonová? Jenže Bridget neočekávaně musela k porodu, vyšetření Hester tedy nakonec provádí Rebecca Hookeová - porodní bába, které kvůli Hodgsonové sebrali licenci. Je jasné, že Rebečin hněv tenkrát neměl žádné hranice. Rebecca by tedy určitě čarodějnické znaménko našla, i kdyby Hester opravdu žádné neměla. Její touha po moci je silnější než cokoli jiného. A když Rebecca dostane příležitost zničit Bridget, využije ji. Pokud se Rebecca navíc spojí se synovcem lady Bridget Josephem Hodgsonem, který touží po moci snad ještě víc než ona, může být zaděláno na pořádnou katastrofu a Bridget bude riskovat úplně vše včetně života svého i těch, kteří jí jsou nejbližší.

Jste-li fanoušky zejména kriminálek, určitě si tuto sérii nenechte ujít. Nechybí v ní nic, co by správné krimi mělo obsahovat: zápletka, záhady, zrada, pomsta i nečekaná spojenectví. Vina či nevina navíc nehrají žádnou roli. Pokud jste ke všemu milovníky historických děl, opravdu nemáte nad čím váhat. A doporučuji začít prvním dílem celé série, protože v dalších dílech jsou náznaky o tom, co se v předešlých událo, tak ať se zbytečně neochuzujete o čtenářský zážitek. Na druhou stranu, pokud si chcete přečíst jen jeden díl, klidně můžete rovnou zvolit právě Lovce čarodějnic - zásadní momenty z předešlých dílů jsou zde nastíněny.