Kočár do neznáma

recenze

Dlouhá cesta (2016) / Ivuska.09
Kočár do neznáma
Dlouhá cesta je již čtvrtým dílem rodinné ságy Kočár do neznáma od Hany Marie Körnerové. Pokud jste četli předchozí díly, není nutné vám tuto sérii blíže představovat. Pokud jste je ještě nečetli, určitě se do toho pusťte. Oceňuji stručné shrnutí na začátku knihy, ve kterém autorka připomíná, co se doposud událo.

I v tomto díle se opět setkáte s více čí méně známými postavami a budete sdílet další jejich osudy. Příběh se tentokrát točí zejména kolem Hermíny, která opouští své půlroční dítě a vydává se na nebezpečnou a neznámou cestu - po pěti letech se vrací z pobytu v Čechách zpět do svého rodného kraje, do Francie, do svého domova. Její chování je však velmi nápadné, je zřejmé, že dlouho žila mimo Francii, má cizí akcent, její maskování je velmi průhledné a snadno by mohla být považována za nepřítele revoluce - za to je pouze jediný trest. Smrt. Pravda, horší dobu na návrat si opravdu vybrat nemohla. Francii nyní ovládají Jakobíni, kteří se doslova brodí v krvi. Pokud není životně nutné jet do Francie právě teď, měla by Hermína svůj návrat raději nechat na vhodnější dobu. Jenže co když je to životně nutné?

Hermína záhy zjistí, že Francie vůbec neodpovídá jejím dětským vzpomínkám. Většina měst má novou a opravdu děsivou dominantu - lešení s gilotinou, nad kterou se vznáší pach rozkládající se krve. Stejně tak i lidé, kteří zde žijí, se naprosto změnili - čiší z nich podezíravost, ostražitost a snad až nemístná zvědavost. Sama začíná pochybovat, zda neudělala největší hloupost svého života. Ale na návrat už je pozdě… Jak daleko se Hermína dostane? Zatknou ji? Kdo ji zradí? Kdo zachrání? Setká se ještě někdy se svou láskou Andrém? Jen on skutečně věděl, do jaké pasti se dostala. Ani jeden z nich už není svobodný, přesto je to k sobě stále táhne. Má cenu se bránit osudu?

Přečtěte si další díl série a získáte odpověď na všechny otázky. Mě osobně tato česká autorka velmi překvapila. Přestože jde už o čtvrtý díl, příběh je stále velice poutavý, velmi pěkně napsaný, nechybí v něm dobrodružství, napětí či romantika. Pokud máte rádi historické romány, rozhodně byste neměli tuto sérii přehlédnout.

Komentáře (0)

kniha Dlouhá cesta recenze