Knižní recenze od R

recenze

Nebezpečná laskavost (2018) / Reniee
Nebezpečná laskavost

Tato knížka má nálepku "světový bestseller". Pod touto nálepkou bych si ale představovala fakt nějakej boom, prostě super knížku, ale musím se přiznat, že mě trochu zklamala.
Emily a Stephanie jsou nejlepší kamarádky. Každá má svého syna, kteří jsou ve stejném věku a chodí spolu do školy. Kluci jsou nejlepší kamarádi a stejně tak i jejich maminky. Často se navštěvují, podnikají společnou zábavu a navzájem si kluky hlídají. Prostě dokonalé kamarádství. Ale jak to, tak bývá, nic není tak, jak to na pohled vypadá a ve skutečnosti je všechno úplně jinak.
Emily jednoho dne požádá Stephanii, jestli by ji na pár hodin pohlídala Nickyho. Proč ne? Dělávají to tak přece pořád...ale Emily se už nevrátí. Co se stalo? Jindy Emily volala několikrát denně, aby se na Nickyho přeptala, jestli je vše v pořádku a teď nic...Emily prostě zmizela. Stephanie nechápe, Emily byla vždy vzorná máma a tohle se jí vůbec nepodobá. Něco se jí muselo stát....
Stephanie je bloggerka, která píše blog pro mámy, o mateřství, o jejím životě, pocitech coby máma nebo přítelkyně, prostě o všem. Jejími blogy začíná i tato kniha a tenhle příběh. Stephanie píše o zmizení Emily.
Po blozích následuje i samotné vyprávění Stephanie, které se od blogů velice liší. V jejích blozích jsou totiž pravdy trochu překroucené. Kniha je rozdělena do tří částí. V první části vystupuje Stephanie, coby vypravěčka, v druhé části vyprávění přebírá Emily a ve třetí části Emiliin manžel Sean. Tudíž se příběh dovídáme ze tří různých směrů a vidíme jej ze tří úplně odlišných úhlů.
První část je taková táhlá, příběh se začíná pořádně rozvíjet až od části druhé, ale celkově musím knihu ohodnotit jako ne úplně úspěšně propracovanou. Závěr příběhu se mi vůbec nelíbil a připadal mi takový nedodělaný, skoro až otevřený.
Při čtení si průběžně utváříte spoustu různých názorů a návrhů, jak by to celé mohlo být a mohlo skončit, ale vždy to bylo úplně jinak, než jsem předpokládala, což byl zase plus.
Co mi v knize vadilo, byla přehnaná naivita Stephanie, neschopnost policie, a to že některé zápletky nebyly moc promyšlené.
Téma knihy je však zajímavé a než jsem došla dokonce, byla jsem napjatá a v očekávání, jak to tedy nakonec dopadne, ale závěr mě opravdu zklamal. Byl to takový ten konec knihy, kdy si řeknete…"Jako vážně? To je už konec? „…Tedy alespoň já jsem si to tak řekla :)
Ale co člověk, to jiný názor. Přečtěte si tuto knihu, dejte jí šanci, třeba na ní budete mít úplně jiný názor než já a bude se vám líbit, včetně závěru.
A jedno ponaučení, které plyne z tohoto příběhu: Nikdy nevěřte nikomu. Svá nejtajnější a nejtemnější tajemství nesvěřujte každému na potkání. Dobře si rozmyslete, komu budete věřit a koho si pustíte do svého života.