Knihkupkyně

recenze

Knihkupkyně (2018) / P.ary
Knihkupkyně
"Nenechávej mě ve světě... plného nenaplněných snů... ubliž mi hned, ať to máme za sebou... možná se naučím znovu milovat..."

Kitty Millerová, svobodná a bezdětná, kdysi bývala učitelkou na základní škole. Nyní vlastní, se svou nejlepší kamarádkou Friedou Greenovou, malé knihkupectví U dvou sester. Jejich podnikání není zrovna růžové, a ony se musejí potýkat s nějakými těmi problémy. Ale i tak má poklidný život s kocourem Aslanem a výborný vztah se svými rodiči. Jednoho dne, nebo spíše jedné noci začnou přicházet sny. Sny, ve kterém není Kitty, ale Katharyn, není svobodná, ale je vdaná. A má děti. Žije úplně jiný život.
Který svět je realita a který je skutečný?

"Lehnu si do imaginární postele v tomhle imaginárním domě. Imaginárně usnu, a až se probudím, budu zase ve skutečném světě."

Hlavní hrdiny si musíte oblíbit, i kdybyste nechtěli. Hlavně Kitty. Je uvěřitelná, milá, zajímavá. Prostě a jednoduše, velmi sympatická žena. Měla jsem ji ráda jak v podobě Kitty, tak i Katharyn. Zamilovala jsem si i její rodiče, manžela Larse ze snového světa, byl to rozumný sympaťák a kde kdo, by ho Katharyn mohl závidět.

Musím říci, že u knihy mě na první pohled zaujal název a následně obálka. Poté, co jsem si přečetla anotaci, nebylo co řešit. Knihkupkyni jsem si prostě musela přečíst. A rozhodně nelituji. Autorka si udržela mou pozornost od začátku do konce. Opravdu se to četlo dobře a lehce. Pro mě to bylo dokonalé.

"Nevím, kde se probudím," zašeptám. "Vždycky, když tady usnu, mám pocit, že bych se s tebou měla rozloučit, protože by to mohlo být navždy."

I když je to oddechová četba, byla jsem napnutá, jak to jenom může skončit. V průběhu čtení už jsem totiž nevěděla, co je skutečnost, a co je pouze sen. Byla jsem ztracena, má mysl si se mnou zahrávala a já se potřebovala dostat na konec knihy (pak mě samozřejmě mrzelo, že ten konec nastal a já knihu dočetla).

Předpokládám, že muži si tuto knihu nepřečtou. Takže knihu doporučím především ženám, které mají chuť na nenáročnou četbu o lásce, přátelství, rodině, knihách a úniku z reality. Je to velmi krásný román, s přesvědčivým příběhem. Autorka si mě svým prvním dílem získala. Kniha předčila má očekávání. Pokud u nás vyjde další kniha autorky, já budu jedině ráda, a určitě se po ní poohlédnu (jak jinak).

"Cynthia Swanson mistrně vykresluje světy Katharyn i Kitty a nechává čtenáře do posledních stran v nejistotě, který z nich je skutečný. Její podmanivý román neotřelým způsobem pokládá věčnou otázku "Co kdyby?" Publishers Weekly

Komentáře (0)

kniha Knihkupkyně recenze