Každých patnáct let...

recenze

Smolný rok (2014) 5 z 5 / MartinaF
Smolný rok

Tři ženy Slocumbovy žijí na malém městě. I když se jedná o třígenerační rodinu, věkově to tak vůbec nevypadá. Ginny je čtyřicet pět let, Lise třicet a Mosey patnáct. Jedná se o babičku, matku a dceru. V této rodině se totiž každých patnáct let odehrává událost, která jim změní celý život.

Ginny v patnácti letech porodila Lisu a ta za dalších patnáct let Mosey. Nyní má Mosey také patnáct a všichni očekávají, co se stane. Bude Mosey také těhotná? Jenže tvdá rána osudu dopadla úplně z jiné strany - Lisa dostala mrtvičku. Ginny s ní chodí na různé terapie a když vidí, jak ji pomáhá rehabilitace v bazénu, rozhodne se, že na vlastní zahradě nechá udělat bazén. K tomu je však potřeba vykopat starou vrbu. Když se tak stane, pod jejími kořeny se najde truhlička a v ní jsou uložené kosti malého miminka.

Čí jsou to kosti? Tuto detektivní činnost si vezme na sebe Mosey a na vlastní pěst vypátrá velmi zajímavé věci. Co Lisa? Zotaví se po mrtvičce? A Ginny? Jak ta se vypořádá s nastalou situací? Pomůže jí někdo?

Co k tomu dodat. Nic. Prostě kniha mě chytla za srdce od začátku až do konce. Je pravdou, že úvod byl poněkud divočejšího charakteru, ale postupně se vše zklidňuje. Ale pozor, určitě se to nezklidní tak, abyste se začali nudit! Ne, všechno je pečlivě napsáno a naplánováno tak, abyste se těšili na každou kapitolu.

Knihu vypráví všechny tři ženy Slocumbovy. Ginny a Mosey v ich-formě, nemocná Lisa v er-formě. Každá se zaobírá situací, která se stala - po vykopání staré vrby se objevila truhlička s ostatky mrtvého miminka. Kdo bylo to miminko a jak se tam ocitlo?

Každá z žen mi byla něčím sympatická a nemůžu říct, že bych měla jednu radši než tu druhou. Na všechny tři příběhy jsem se těšila, jaké budou mít pokračování.

Ginny je nejstarší. Je jí čtyřicet pět let a musí se starat o nemocnou dceru Lisu, která dostala mrtvičku. Soukromý život hodila za hlavu a věnuje se jen rodině. Ale když se znovu objeví Lawrence, policista, se kterým měla před mnoha lety vážný vztah, vrátí se jí vzpomínky a také láska.

Lisa byla před mrtvicí postrachem všech vdaných žen - jejich muži se za Lisou otáčeli a nezůstalo jenom u toho. Bohužel měla také problémy s drogami, ale naštěstí již několik let byla čistá, přesto se některým lidem mohlo ulevit, že ochrnula.

O Mosey má Ginny a Lisa strach. Co když taky otěhotní? A tak se jí snaží obě zabránit v kontaktu s chlapci, jenže ta má svoji hlavu a o sex nejeví zájem. Přesto má velkého kamaráda Rogera, se kterým nakonec přímo detektivním způsobem odhalí pravdu.

Je to příběh o rodinné soudržnosti, pravdě a velkém tajemství, které se dostane na světlo právě objevením staré truhly. Joshilyn Jacksonová svůj příběh nabízí velmi vstřícným a milým způsobem, že se ani nestačíte divit, jak vám budou řádky ubíhat před očima. A také to byla po velmi dlouhé době kniha, která se mi skvěle četla.