Kam zmizely dvě patnáctileté dívky?

recenze

Řekni lituji (2015) / MartinaF
Kam zmizely dvě patnáctileté dívky?
Psycholog Joseph O'Loughlin chce trávit nějaký čas se svou dcerou Charlie, kterou, po odluce s manželkou, moc často nevídá. Jenže i tady se mu do cesty připlete případ, který vyžaduje jeho přítomnost..

Je pozván k výslechu duševně nemocného mladého muže, který je obviněn z brutální vraždy manželů. V domě, kde byli zavraždění, se již před třemi lety stalo neštěstí - byla unesená patnáctiletá dívka Tash spolu s nejlepší kamarádkou Piper.

Ve stejný den u jezera poblíž místa činu je nalezená utonulá žena. Tyto případy mají něco společného a Joseph na to brzy přijde.


Po knize Řekni lituji jsem sáhla z toho důvodu, že se mi líbila anotace. Zajímavá, tajemná, slibovala napětí. Vůbec nelituji, že jsem si ji vybrala, protože jsem dostala to, co jsem opravdu chtěla.

S hlavním hrdinou Josephem O'Loughlinem se mohl český čtenář setkat poprvé v románu Podezřelý, který vyšel již v roce 2005 u Knižního klubu. Tento případ je šestý v pořadí, ale klidně se dá číst jako první.

O'Loughlin je psycholog. Už tato informace je hodně přitažlivá. Oproti detektivům, komisařům, inspektorům a dalším lidem od policie je to velmi příjemná změna.

O'Loughlin na nádraží vyzvedává svoji pubertální dceru, aby spolu strávili nějaký čas, když se tak často nevídají. Jenže práce si ho najde všude. A tak se stalo, že místo chvil s dcerou, tráví čas s duševně narušeným mužem, který je obviněn z vraždy manželského páru. O'Loughlin moc nevěří, že by byl Augie Shaw schopný takového činu. Vychází však najevo, že Augie viděl bosou dívku u jezera. Když se ten den objeví mrtvá dívka v jezeře, bosá a jenom v letních šatech, O'Loughlinovi začnou pracovat mozkové buňky na plné obrátky. Jaké je její spojení s Augiem? Kdo je ta dívka zač? O'Loughlin dedukcí zjistí, že ta neznámá dívka je Tash. Jedna z "Binghamských holek", které zmizely na konci prázdnin před třemi lety.

Otevírá se znovu případ, který tak nějak během let vyšuměl. Proč Tash a Piper zmizely? Utekly? Unesl je někdo? Po pitvě Tash je jasné, že neutekly, ale byly uneseny. Jenže kdo to byl a proč to udělal?

Michael Robotham se vás snaží několikrát přesvědčit, že každý podezřelý je opravdu ten správný člověk. Jenže autor vás vždycky vyvede z omylu. Přiznám se, že jsem měla svůj tip z určitého okruhu a tentokrát jsem se trefila, jen jsem se neodvážila označit konkrétního člověka.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu O'Loughlina, takže jsme s ním vlastně pořád. Člověk by mohl říct, že ho bylo všude od začátku do konce, ale protentokrát jsem ten pocit neměla. Do děje byly totiž zakomponovány deníkové záznamy a myšlenky Piper, která s Tash zmizela neznámo kam. Dozvíme se tak vše, co se vlastně přihodilo před oním osudným dnem, dozvídáme se, jaká byla Tash a jaká Piper, jaké to bylo v zajetí a další a další podrobnosti, který si už čtenář musí přečíst sám.

Přiznám se, že Pipeřiny myšlenky jsem zpočátku ani číst nechtěla, avšak jak děj pokračoval, chtěla jsem vědět víc. A ke konci jsem už jenom obracela listy dopředu a chtěla jsem vědět, jak to skončí, jestli dobře nebo špatně. A to už se mi dlouho nestalo.

Kniha se mi dobře četla. Napínavý příběh byl doplněn psychologií postav, pocítíte různé pocity od strachu, bolesti, adrenalinu, naděje až po bezmocnost.

Závěrem nezbývá než dodat, že se během čtení rozhodně nudit nebudete. Pevně doufám, že nakladatelství Moba bude postupně vydávat všechny případy psychologa Josepha O'Loughlina.

Komentáře (1)

kniha Řekni lituji recenze

Lolaniky
01.12.2015

wau to bude hezké