K terapii pomáhají stříbrná lemování

recenze

Terapie láskou (2013) / Tev
Terapie láskou

originál: The Silver Linings Playbook (USA); vydalo Sarah Crichton Books (2008)
Česká republika: vydal Knižní klub (2013)
překlad: David Petrů
272 stran

Abych se přiznala, u této knihy jsem si ani pořádně nepřečetla anotaci a nevěděla, o čem že příběh je; ve filmovém zpracování ale hraje Jennifer Lawrence, takže to jistě bude pecka, říkala jsem si. Navíc se kniha stala světovým bestsellerem, dvojitá pecka! I tak jsem ale měla obavy, že začnu litovat zakoupení; to se ale nestalo. Navíc si myslím, že jsem pro tuto dobu našla knihu, o které budu moci hrdě prohlašovat, že je má nejoblíbenější.

Před Pata Peoplese se staví šance - jeho matka ho pro jednou opět navštíví v psychiatrické léčebně, ale pro tentokrát mu i nabízí, že ho z léčebny odvede domů. Než se dá pořádně do kupy, bude s nimi moci bydlet. Určitě se také bude moci setkat se svojí ženou Nikki, s kterou se tak dlouho neviděl a momentálně žijí odděleně. Přeci jen, říká si Pat. V naději na znovushledání s Nikki Pat radostně nabídku přijímá a vrací se do domu k rodičům, jelikož jeho dům a všechen jeho ostatní majetek byl přidělen Nikki; ale co na tom záleží, brzy to přeci bude už jejich společný majetek.

Po příjezdu ho ale spousta věcí překvapí a jiné nedávají smysl - jeho oblíbený fotbalový stadion již neexistuje a místo něj stojí parkoviště pro jiný fotbalový stadion; jeho kamarádi již mají partnery a děti, přestože před tím, než musel do léčebny, byli ještě svobodní; a zdá se, že shledat se s Nikki nebude tak jednoduché, jelikož mu nikdo nechce říct, co se s ní stalo, a všichni se snaží vyhýbat Patově stále opakující se otázce, totiž jak dlouhou dobu to vlastně v léčebně strávil.

Co na tom všem ale záleží: hlavní je nenechat se odradit, stále si udržovat pevnou vůli a pracovat na sobě, snažit se být k lidem hodný a člověk poté bude odměněn - vždyť tak to je ve všech dobrých filmech i knihách. Nezáleží na tom, že vás otec považuje stále za duševně labilního a odmítá s vámi mluvit, ani na tom, že vás začne pronásledovat bláznivá kamarádka Tiffany. Pat věří na stříbrná lemování a již brzy se se svojí milovanou ženou Nikki shledá. Musí to tak být, nebo snad ne?

"Člověk si musí často vybrat: buď bude laskavý, nebo bude říkat, co si doopravdy myslí."
- strana sakrišteďtonemůžunajít,aledoplním

První kniha Matthewa Quicka (již se však překládá i kniha druhá), která se stala světovým bestsellerem a spisovatele tak dostala do popředí knižní scény. Kniha, která byla následně zfilmována. Kniha, které mne uhranula takovou silou, že je to snad nepředstavitelné. Hrozně, již na začátku, jsem si oblíbila Pata, jelikož jeho pozitivní myšlení září z každé stránky a zřejmě už třeba jen proto jsem se s ním snad ve všem sžila. Jak můžete vědět, miluji život a myslím si, že optimismum je prvním krokem ke správnému žití - stejnou myšlenku sdílí Pat, a rovněž jako já je přesvědčen, že pesimismus, který lidé nazývají jen krutou pravdou, ale stále pravdou, zbytečně stěžuje životy. Pat Peoples si mě jednoduše získal.

Abych byla upřímná, po dočtení knihy jsem dostala chuť začít sportovat. Stejně jako Pat, chtěla jsem začít běhat a vážně vytrvat. Ta kniha je velice motivující a přitom zábavná, ale skrývá v sobě i ono kouzlo příběhu duševně labilního člověka, co se snaží získat zpátky svou největší, vlastně jedinou lásku. Pat je neuvěřitelně silný a my sami mu budeme přát šťastný konec, ve který on tak věří; možná by se dalo říci, že Pat nás donutí, abychom věřili ve šťastný konec. Tahle kniha vás vážně nabudí.

Co se týče postav, poznáváme nekonečné spektrum zajímavého, možná až divného, ale čtenáře jistě uhranujícího. Setkáváme se s dalším duševně labilním obyvatelem Jersey, Patovou kamarádkou Tiffany, která se stále nedokáže smířit se smrtí manžela a Pat se nikde nemůže dozvědět, jak vlastně zemřel. Celý příběh ozvláštňuje Patův psychiatr, Ind, ze kterého se však vyklube stejný fotbalový maniak, jakým je snad každý chlap na světě, a nakonec i skvělý přítel. Leč, počítaje i Pata, má Patova rodina pouhé čtyři členy, o zpestření se dělí i oni. Citlivá matka, která se pro své děti snaží udělat první poslední, morousový otec, kterého těší snad jen fotbal, samozřejmě i Patův bratr Jake, který žije se svojí přítelkyní a bratra nade vše miluje.

"Já pro tebe mám jen čistou lásku."
- strana 31

Abych přesně vyjádřila, o čem příběh je: celý děj se točí kolem sportování, tancování, terapií a amerického fotbalu. Říká mi něco z témat? Nu... ne. A přesto jsem se do knihy zabouchla? Ano. Možná to bude právě tím, že je to příběh z reálného světa - navíc, namísto toho, aby byl příběh znuděn tím, že je tam psychicky labilní hlavní hrdina, jsou tam hned dva, kteří spolu začnou chodit na večeře na ovesné vločky s hrozinkami a nechávají dvaceti dolarová dýška. Že by byl styl psaní natolik uchvacující, aby vás od knihy neodtrhl? Ne, to ne, ale je to jednoduše krásný příběh podán krásným způsobem, vlastně z hnusného světa, díky Patovu myšlení však přetvořeného na krásný a už jen za to si Matthew zaslouží velkou pochvalu; protože stejně jako já se snaží ve všem špatném vidět i něco dobrého.

Za co by ale naopak měl spíše dostat pár facek, je spoilerování. Pro ujasnění musím říci, že jsem se hrozně těšila, až si přečtu Velkého Gatsbyho; stejně, jako jistě mnoho z vás, jsem se o tého staré knize dozvěděla prostřednictvím nadévné filmové premiéry. Ale teď už zřejmě čtení nemá ani moc smysl, jelikož jsem se z Terapie láskou dozvěděla, jak příběh dopadne. Jelikož se Pat snaží pro brzké znovushledání s Nikki udělat cokoli, začně číst americkou beletrii - Nikki totiž vyučuje literaturu -, pro kterou dříve nenacházel pochopení. Je mi jasné, že pro shrnutí Patových pocitů z knih musel autor napsat, jak příběh skončí, ale někam na přední stránku by mi bodlo upozornění, že v této knize najdeme spoilery k několika knihám. (Ano, Velký Gatsby totiž nebyl knihou jedinou - mimo jiné je tam kupříkladu i napsaný závěr ku knize Kdo chytá v žitě; ale ne, tu jsem si přeci vůbec nechtěla přečíst, vůbec...)

Každopádně, to bylo jen jedno mínus a vlastně ani nepatříc do děje samotného. Abych jen nekecala o tom, jak je ta kniha úžasná, přemýšlela jsem nad jedním negativem, které mi v knize vadilo nejvíce. Po chvíli jsem přišla na to, že přemýšlení o něm by nemělo smysl, jelikož já se do té knihy vážně nekotrolovatelně zabouchla. Možná by ale někomu mohlo vadit, že hlavní hrdina posiluje deset hodin denně, když běhá, obléká se do pytle na odpadky, a aby ještě více zhubnul, přes noc si leze do spacáku a na plno si pouští topení. Hih. Jenže musíte počítat s tím, že když byl nucen strávit poslední dobu v psychiatrické léčebně, asi na tom s psychikou nebude nejlépe :-). Kolem sportování se vážně točí značná část z příběhu, proto si dobře rozmyslete, jestli si knihu vážně chcete přečíst, lépe: jestli by vás bavila.

Nu, osobně jsem si tu knihu vážně zamilovala. Myslím si však, že pokud máte na život pesimistický náhled, nějakým způsobem, který mi bude připadat snad i zvrácený, vám kniha bude připadat nechutná a budete se šklebit jen nad oním příslovím, které nás v knize tak často doprovází - totiž že každý temný mrak má stříbrné lemování. Někomu by možná mohl vadit i lehce předvídatelný konec, a že se v knize vlastně neobjevila žádná ta neočekávaná zápletka. Je to ale prostě kniha, která mne uhranula už jen svojí krásou a optimistickým náhledem na život. A jak se budu opakovat, pokud vidíte život jen odporně hnusný a nad jakoukoli pozitivně laděnou poznámkou se naježíte, tahle kniha se vám rozhodně nezalíbí. Snad ale ještě existuje hodně optimistů :-).

*Recenze dostupna i na www.infinity.blog.cz.*