Wicca okouzlí každého čaroděje.

recenze

Wicca (2013) / Tev
Wicca okouzlí každého čaroděje.
originál: Sweep (USA); vydalo Speak (2010)
Česká republika: vydalo CooBoo (2013)
překlad: Dana Stuchlá
464 stran, brožovaná

O Wicce jsem se poprvé dozvěděla, když jsem ji uviděla v knižním katalogu od společnosti Albatros, který chodí do naší školy. Mamka si přečetla anotaci a řekla, že neboť mám k čarodějnictví blízko, jistě by se mi kniha líbila. Ale já né, začala jsem s tím, jaká to beztak bude kravina a tak dále a tak dále. Znovu jsem se k ní přiblížila právě teď, kdy mi ji zapůjčila kamarádka. A že by to byla kravina, jak jsem si myslela při prvním poznání? Nu, to bych neřekla.


Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá středoškolačka Morgan Rowlandsová, na pohled úplně obyčejná a i sebe samou za obyčejnou považujíc. Její život se však nekontrolovatelně změní, když se do jejího rodného města přistěhuje Cal Blaire se svojí matkou, a nastoupí na stejnou střední, jen o ročník výš. Cal Blaire se pro Morgan okamžitě stává ztělesněním Boha a zřejmě ne jen pro ni - jen za několik hodin se stává školním králem, který, přiznejme si, vážně vypadá, jako bůh.

Cal však není takový, jak by se čekalo. Není to namyšlený snob a především se chce seznamovat s lidmi, srdečně; vědět, jak to ve zdejším městečku chodí, jak zde teenageři tráví volný čas. A ku seznámení uspořádá i venkovní večírek, na kterém jde s pravdou ven. Morgan a všichni ostatní zjišťují, že Cal provozuje čarodějnictví wicca a na večírku jim dává možnost se přidat k vytváření kruhu.

Jenže už od začátku je patrné, že Morgan jdou kruhy lépe, než komu jinému a i ona sama pociťuje nenadálé přívaly energie při provádění kouzel; zjišťuje, že je čarodějnice pocházející z mocného rodu a Cal se jí nabídne, že jí pomůže s učením se a uzemňováním její obrovské energie. To se ale nelíbí Morganině nejlepší kamarádce Bree, která si na Cala brousí zuby již ode dne, kdy ho poprvé potkala. Morgan se najednou ocitá v novém životě a na porvch vyplouvají i dávné pravdy, které byly až do teď úspěšně utajovány. Možná, že život čarodějky není tak jednoduchý, jak čekala.


Drž na uzdě zlost, mírni slova. Mluv s láskou, vztek ať se schová.
- strana 163


Na první pohled je to obvyklá lovestory, ve které nechybí milostný trojúhelník. Já nepopírám, že se ten trojúhleníček řeší; řeší a vážně celkem dost, na druhou stranu ale zase nechápu Tiw, která v recenzi napsala, že jde pouze o ten milostný příběh. Spíše bych řekla, že Wicca je vážně knihou o čarodějnictví, ve které je pro zajímavost i milostný vztah :). V knize je napsáno hned několik kouzel a rituálů a je vhodná i pro čarozačátečníky, kteří nejsou s wiccou nijak seznámeni, neboť přece jen, to Morgan ze začátku také není :).

V dnešní době existuje nespočet příběhu, kde jsou čarodějky, vlci, upíři, různá monstra a jiné příšery naprosto obvyklé a i tyto příběhy jsou v dnešní době obvyklé. Je proto velice těžké mezi tou hromadou tohoto typu fantasy knížek najít tu, která by stála za obětování času. Myslím si, že přesně za to Wicca stojí. Jak jsem přiznala, vážně se zde v rozšířenějším měřítku řeší milostný trojúhelník mezi Calem, Bree a Morgan, celkový příběh je však propleten historií wiccy, oněch rituálů, používání určitých čarodějnických pomůcek a bylin a příběh je tím kladným způsobem ozvláštněn a není tuctový.

Nu, je však pravdou, že v něčem tuctový je: a to zapříčiněním hlavní dvojice. Morgan, popisována sice jako chytrá, na pohled ale úplně obyčejná a to myslím vážně úplně; plochá hruď, velký nos. A samozřejmě se zrovna do ní zamiluje největší krasavec na škole, neboť jemu jsou ukradené všechny ty nekonečně dekolty, roztomilé obličejíky - vždyť na co, radši mít plochou letištní dráhu.

Co se Morgan dále týče, není tou pravou hlavní hrdinkou. S hlavním hrdinou bychom měli soucítit, měli bychom s ním stále být, měli bychom být na jeho straně, milovat ho, obdivovat ho; to se u Morgan moc cítit nedá, neboť i přesto, že je sympatická, tím to končí. Není nijak úžasná a my si ji oblíbíme asi tak jako obyčejnou vedlejší postavu. Nejzajímavější z postav byli Hunter a Sky, samozřejmě záporáci, ale z postav kniha nic moc nenabídla.


Levá ruka odebírá, pravá přidává. Ve směru hodinových ručiček zesiluješ, proti směru zeslabuješ. Nejlepší jsou jednoduchá slova.
- strana 159


Celá série Wiccy je plánována do patnácti dílů, z čehož české CooBoo se rozhodlo, že bude lepší a úspornější, když se u nás knihy budou vydávat po třech; v jedné knize si tedy můžeme přečíst hned první tři díly Wiccy, Knihu stínů, Coven a Pokrevní čarodějnici.

Musím upozornit na další věc, Wicca není pro každého. Spíše bych ji doporučila těm, kteří se o čarodějnictví a wiccu jako takovou zajímají, neboť těm, kterým je jednoduše ukradená, nic moc kniha neřekne. Mně se Wicca líbila velice, asi proto, že se o čarodějnictví vážně zajímám a snažím se o něm hledat veškeré možné dostupné informace. Kniha je takovým hezkým průvodcem, co vše lze vlastně zkusit. Je to takový lepší průměr, který prostě nenadchne, ale v takové míře ani nezklame. Nebudeme si sice ukousávat nehty do krve, neboť budeme sakra napjatí, jak příběh asi skončí, za mě ale prostě ano! A těch zbývajících dvanáct dílů si rozhodně přečtu :). K čemuž nás vlastně i sám konec nutí, neboť... to je konec, jak má být.

*Recenze dostupna i na www.infinity.blog.cz.*

Komentáře (0)

kniha Wicca recenze