Jonas Jonasson, Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět - audioverze

recenze

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět (2019) 3 z 5 / Daysy
Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Možná už znáte stoletého staříka, který v den svých narozenin vylezl z okna a zmizel z domova důchodců, a pak se úplnou náhodou dostal ke kufru peněz, kvůli kterým mu byli v patách jak policisté, tak i zloději, kteří kufr prvně ukradli. V druhé dějové lince knihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel jsme mohli se staříkem projít dějiny světa dvacátého století a společně s ním potkat třeba Harryho Trumana, Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla nebo Kim Ir-sena.

V roce 2009, když kniha vyšla ve Švédsku, se hned stala hitem a následně byla přeložena do více než 40 jazyků. Krom toho byla také filmově zpracována, takže si to přímo říkalo o knižní pokračování, se kterým autor Jonas Jonasson přišel v roce 2018 a o rok později jsme se dočkali i překladu u nás.

V pokračování se opět se setkáváme se svérázným Alanem Karlssonem. Příběh začíná vlastně podobně, jako v první knize, a to oslavou narozenin. Alan slaví už své sto první narozeniny a pořád se má čile k světu! Tentokrát mu ale oslavu přichystal jeho přítel Julius Jonsson, se kterým si už nějaký čas užívají pohodičku na Bali s miliony, které si přivezly ze Švédska. Má pro něj velké překvapení, a to výlet v horkovzdušném balónu.

Ani se neptejte, jak se to stane (pokud znáte první knihu, možná tušíte, jaké náhody Alan dokáže způsobit), ale najednou se Alan s Juliem ocitnou s balónem sami uprostřed oceánu. Tam je zachrání severokorejská loď pašující uran pro velkého vůdce Kim-Čong Una a začátek dalšího dobrodružství je na světě.

Narozdíl od první knihy má tato jen jednu dějovou linku v době roku 2017. Přečteme si kromě Kim-Šong Una třeba o švédské ministryni zahraničí Margot Wallströmové, o Angele Merkelové, Vladimiru Putinnovi nebo Donaldu Trumpovi.

Nemůžu se ubránit srovnání obou knih, stoletý stařík mi přišel daleko zábavnější a vtipnější, než ten stojednaletý. Navíc v pokračování má stařík daleko míň prostoru. Má kolem sebe sice i další postavy, které by měly děj zpestřit, ale všechny mi přišly takové nijaké a žádná z nich mi nepřirostla k srdci.

Příběh byl docela fajn, ale sem tam mi to přišlo trochu zdlouhavé a utahané. Při tomto stylu psaní mi více vyhovovalo třeba právě v první knize to, že měl příběh dvě různé dějové linky, což bylo zajímavější a lépe to všechno odsýpalo.

Jonasson se snažil pokračovat ve stejném duchu, ale až tak moc nepovedlo. Pořád u mě platí, že má jedinečný a ohromně zajímavý styl psaní, který obdivuju, ale po obou knihách o staříkovi a jedné o Analfabetce jsem se ho už trochu nabažila a úplně neprahnu po dalších. Ne, že by knihy byly špatné, ale nějak mi to jednoduše nesedí. I když kdo ví, třeba přijde s něčím novým a zase se pobavím tolik, jako u prvního staříka. :)

Ke komu se ale určitě zase vrátím, to je Martin Stránský. Audioverze se opět zhostil naprosto výborně a myslím, že knize dost svojí interpretací přispěl. Slyšela jsem ho už v Analfabetce a hned jsem si ho oblíbila! Pokud bych četla klasickou knihu, nejsem si jistá, jak dlouho by mi to trvalo, protože už tak ve třetině mě to malinko přestávalo bavit. Jednou bych ji určitě dočetla, ale díky Martinovi a audioverzi jsem si příběh užila o něco víc, takže za to moc děkuju!

Komentáře (0)

Přidat komentář