Je čas na poslední rozhodnutí, které všechno změní

recenze

První (2015) / Snow Fairy
Je čas na poslední rozhodnutí, které všechno změní
Obsahuje spoilery na předchozí díly!


Ještě nedávno jich bylo 35. Nakonec zbyly čtyři. Teď je čas, aby zbyla už jenom jedna jediná. Ta vyvolená. První. Následnice trůnu, illejská princezna a manželka prince Maxona. Pro všechny čtyři dívky jsou dny před princovým rozhodnutím zatěžkávající zkouškou. Není v podstatě nic, co by utajily. Navíc teď, když je království pod náporem rebelů, kteří se snaží celou monarchii podkopat a zničit.
Sama America je dívkou, která má tendence se od prvního dne dostávat do problémů. Její bezprostřední a bojovná povaha je na krále až příliš radikální a nevítaná. America tudíž nečelí jenom hněvu krále, návalu společnosti, očekávání lidu celého království, bojuje také se svou láskou i s těžkými ztrátami. S ostatními soupeřkami za zády se každý den stává složitějším a složitějším.
Ale která bude nakonec ta první?

Selekce se přiblížila ke konci.
Dopadnout to může jakkoli a hlavní hrdinka America je zápalnou zbraní, časovanou bombou, stejně tak ale řešením a možnou budoucností.

Musím říct, že pokaždé se vrátit do světa Selekce, krásných šatů, princů, království, bojů a záchran života je vyjímečně osvěžující. Nic takového v normálním světě nenajdete a čím hlouběji se do příběhu dostáváte, tím více vám Illea přijde jako skutečný, něco jako paralelní, svět. Kromě třpytivých šperků, záře reflektorů a nádherných šatů je Kiera Cass nesmírně zběhlá v psaní a rozvíjení politických záležitostí a zaplétání smyčky lásky a povinnosti. Samotný pojem láska je v tomto světě rozhodnutí, které neustále dostává nový a vážnější význam.

První je od začátku do konce plná politiky, rozhodování, vystavování se ve světle reflektorů a třesení se pod drobnohledem společnosti. Stránku za stránkou čtete s očekávání finálního rozhodnutí. I přesto, že se jedná o poslední díl, který se vyloženě a primárně zaměřuje na Maxona, Americu a Selekci, žádné nové odhalení nijak nenarušuje pospolitost a celistvost příběhu. U některých částí budete hodně překvapeni spádem událostí. U jiných částí si zase nebudete jisti, jak to nakonec všechno odpadne.

Myslím, že Kiera Cass odvedla neskutečný kus práce. A to to sérií Selekce všechno teprve začíná. Setkáte se samozřejmě s láskou, jak zakázanou, tak takovou, která se ještě hledá. Potkáte se s rebely, kteří mají každý svůj vlastní plán, jak se (ne)zmocnit královského impéria, s princem, který rozhodne o tom, jak bude jeho svět dále pokračovat a vzkvétat. S šokujícími událostmi předcházející očekávánému konci se rozhodně nebudete nudit.

Komentáře (0)

kniha První recenze