Jak se (ne)stát asijským tygrem

recenze

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii (2014) 4 z 5 / Babouš
Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii

Mohsin Hamid je v Česku autor prozatím neznámý, ale myslím, že to nebude trvat dlouho a stane se dalším zavedeným autorem ve stáji Odeonu, spolu s McEwanem, Murakamim nebo Irvingem.

Talent na to totiž má.

Přečetl jsem teď jeho knihu Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii, která se umístila na žebříčku bestsellerů listu New York Times, a ačkoliv jsem měl zpočátku výhrady ke způsobu vyprávění, nakonec mě kniha pohltila jako hladový tygr indický.

Proč výhrady? Kniha je totiž psána zvláštním, neurčitým stylem. Nikdy se nedozvíme, jak se hlavní hrdina jmenuje, říká se mu NĚKDO. Stejně tak zůstane tajemstvím, kde se příběh odehrává. A dívka, do které se NĚKDO zamiluje, nikdy není označena jinak než jako „krásná dívka“.

Je to neurčité, ale přitom strašidelně konkrétní (jestli nechápete, co se tím snažím říct, jednodušší bude, když si knížku přečtete sami, je koneckonců poměrně útlá): ten příběh by se mohl stát komukoliv a v kterékoliv asijské zemi, přitom ovšem s anonymním hrdinou začnete sympatizovat.

Zápletka mapuje body z takových těch klišovitých příruček „Jak na…“. Hlavní protagonista se tak stává jakýmsi ideálním příkladem, na němž kniha ukazuje, jak je v rozvojové Asii možné nechutně zbohatnout – a zničit si přitom šanci na hezký rodinný život.

Názvy kapitol jsou jako instrukce v podobných příručkách: např. Přestěhovat se do velkoměsta, Nezamilovat se, Uč se od mistra a tak dále. Jejich obsah je s názvem potom nějakým způsobem spojen.

Hrdina tyto instrukce někdy následuje vědomky a s rozmyslem, jindy zase úplnou náhodou.

Nejkrásnější na knize ovšem je jazyk: skoro každá druhá věta by šla použít jako citát.

Hon za láskou a hon za bohatstvím mohou mít hodně společného. Obě věci mají schopnost inspirovat, motivovat, povznášet a zabít. Jenže zatímco tučný bankovní účet jednoznačně přitahuje určitý typ lidí, kteří jsou vám na oplátku ochotni dát lásku, láska jako taková způsobuje pravý opak. Má schopnost uhasit oheň v peci zvané ambice, umí vás připravit o energii potřebnou na cestě k finančnímu úspěchu.

A když dočtete, uvědomíte si, že jste právě před očima měli celý život jednoho človíčka kdesi v Asii, který se možná ještě ani nenarodil. Nebo možná už umřel, to je jedno. A zatoužíte tomuto jedinci říct, že úspěch není všechno, že na světě jsou i důležitější věci. A tak nějak doufáte, že váš život se bude ubírat trochu jinou cestou, i když v rozvojové Asii nežijete.

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Mohsin Hamid

Na příběhu NĚKOHO (hrdinovo jméno neznáme) ukazuje Hamid krutou a drsnou tvář současné Asie – bídu, nemoci a smrt. Na druhé straně vypráví o lásce partnerské i rodičovské. Líčí milování na střeše domu stejně jako nelegální výrobu ... více