Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198683/bmid_jak-nechutne-zbohatnout-v-rozvojove-9N3-198683.jpg 4 120 31

Na příběhu NĚKOHO (hrdinovo jméno neznáme) ukazuje Hamid krutou a drsnou tvář současné Asie – bídu, nemoci a smrt. Na druhé straně vypráví o lásce partnerské i rodičovské. Líčí milování na střeše domu stejně jako nelegální výrobu kopií filmů na DVD. Největší devízou díla je právě styl, připomínající Salmana Rushdieho, v němž mísí tragické s komickým, vysoké s nízkým, západní s východním. První vydání. ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

How to Get Filthy Rich in Rising Asia , 2013

LukasZdan
26.02.2024 4 z 5

Na tuto knihu se musí přihlížet jako na zbeletrizovanou parodii příručky. Nevím, co k tomu víc dodat.

aseedi
22.03.2023 3 z 5

(SPOILER) "Nenechávej nás tady"
"Navíc cokoliv, o čem mluvíme v dlouhodobé perspektivě, jak všichni dobře vědí, končí tak jako tak smrtí"
"Kluk, který chce šukat s něčím takovým, chce prostě jen šukat dalšího chlapa"
"Ten obrovský obrázek v něm vzbuzuje rozporuplné pocity. Je zasažen, jako pokaždé, její krásou, a je rád, že ji vidí. Slyšel ve čtvrti drby..."
"Toho večera se nechal ostříhat..."
"Na druhou stranu si však také všimne, že už není nesvůj ve své vlastní kůži, že nějak dozrál"
"Když se jí zeptá, kdy se příště uvidí, nevymýšlí si, řekne, že neví"
"Je mi samotnému dobře"
"Nikdo není šťastný, když je sám"
"... je překvapený a zároveň ani moc ne, protože se to dalo čekat. Spíš ho udiví, že si dělal určité naděje"
"Její žal ji zaskočil"
""... nepřijde mu, že by někdy o lásku své ženy mohl přijít a že by mu mohla, pokud by se tak stalo, její láska chybět"
"... představovat si, bez ohledu na to, jak je pozdě, šťastnou budoucnost s těmi, kteří nebyli součástí vašeho života v minulosti"
"Měřicí mechanismus se točí, ale nikdo jej nezaznamenává"
"Je zcela přirozené, že ho obětovali, aby zbytek smečky mohl jít dál"
"Míň věcí znamená míň práce s návratem do života"
"Vždycky to končí pádem"
"Ve společnosti krásně dívky se NĚKDO vzdá fyzické izolace, do níž se uvrhl"
"Pro oba je to nejlepší a nejspontánnější smích, jaký za dlouhou dobu zažili"
"A nastanou okamžiky, kdy už nebude možné nic"
"NĚKDO má dost často pocit, že se kouká spolu s krásnou dívkou jakoby z kraje útesu do údolí, kde se stmívá"

úděl bumerangů dvou je míjení, bráško, vždycky to končí pádem

přinejmenším v první třetině jsou dvě tři části, které mě stylisticky dost sejřily, i proto 3, ale ne že by se Mohsin Hamid hlavně na konci nesnažil mě citově trošejc podojit

Nofar197
06.03.2023 odpad!

Tak toto opravdu nebyl můj šálek kávy. Prázdné, slizké, špinavé. Už nikdy více.

hakunamatata
28.01.2023 3 z 5

Chcete nechutně zbohatnout v rozvojové Asii? Pak si přečtěte tuto knihu. Zjistíte, že peníze opravdu nejsou všechno…

Sledujeme příběh Někoho, který se díky nelegálním způsobům dostane mezi bohatou smetánku. Jenže ani všechny peníze světa nedokážou zachránit jeho matku před rakovinou a zacelit díru v srdci.
Kniha je plná kontrastů, nejvýraznější však je kontrast chudých čtvrtí a bohatých.
Kniha je psána trochu těžkopádně, není to oddechovka, ale je docela zajímavá. Za mě takový průměr.

eva3992
11.05.2021 4 z 5

Máte nebo nemáte rádi příručky všeho druhu? Tak tahle by se Vám líbit mohla, je totiž jejich parodií. Autor nám zde předkládá život ve třetím světě, a to ve všech svých podobách. Drsnou tvář bídy, nemocí a smrti, ale také tu milou a veselejší část o lásce, rodině a milování.

Zase jedna skvělá Odeonka. Absolutně jsem netušila, co mám od knížky čekat a snad právě i díky žádnému očekávání jsem byla nadšená. Hlavní postavou příběhu je NĚKDO, autor mu nedal jméno a celou dobu ho takto oslovuje (stejně tak se nedozvíme jméno ani nikoho dalšího a ani konkrétní místo, kde se příběh odehrává). Ze začátku mi to přišlo zvláštní, ale po pár stránkách jsem si na styl psaní zvykla a absolutně jsem se ponořila do čtení.

Příběh NĚKOHO sledujeme od jeho dětství až po jeho stáří. Vidíme tak spousty tváří Asie, přes chudé slumy, přes střední třídu, až po ty bohaté. Hlavního hrdinu si prostě musíte zamilovat a jeho cestu prožíváte společně s ním. Poznáte tak život jeho očima. Poznáte lásku k rodičům, první lásku k dívkám, ale také jeho zážitky ve škole a začátky podnikání v tomto světě. Což je někdy pro nás až neskutečné a úsměvné. Nečekejte však žádnou pěknou romantiku, autor nám zde líčí vše, tak jak je, někdy až dost naturalisticky.

Jsem ráda, že mě kniha neodradila svým názvem, u kterého jsem mírně pochybovala, zda se mi to bude líbit. Nenechte se odradit ani Vy a směle do toho.

Imor
13.04.2021 4 z 5

Ze samého dna vzestup za nelehkých podmínek až na vrchol a potom ... je prostě třeba si tuto zvláštní knihu přečíst. Příběh NĚKOHO a krásné dívky je další povedená "odeonka".

Dani25
10.01.2021 5 z 5

V tejto útlej knižke prežijeme celý život NĚKOHO a krásnej divky. Človek sa pri nej zamýšľa nad vlastným životom. Veľmi zaujímavá kniha.
„A pokud jde o vydělávaní peněz, nic nepomůže překonat propast od stavu “sedím tu jak hromádka neštěstí” k tomu “který jen ze svých záchodů mám použít” líp, než když se stanete učedníkem u někoho, kdo už to má všechno pěkně srovnané.“

Radek99
12.10.2020 4 z 5

Útlá kniha dvou rovin - jedna rovina je parodická beroucí si na paškál módní vlnu všelikých příruček, autor celkem umně vypichuje prázdnotu takových knih a absenci smyslu v nich ukrytého, není to ovšem rovina nosná, ač paradoxně dala knize i jméno, tou je bezesporu rovina druhá, rovina jakéhosi fiktivního curricula vitae bezejmenného hrdiny a jeho vzestup a pád, stejně jako vzestup a proměny (velko)města, do kterého jako malý onen ,,někdo" přichází. Mohsin Hamid (původem z Pakistánu) mi svým stylem vyprávění a zaměřením se jak na hrdinu-člověka, tak i na proměny hrdiny-města, velmi připomněl mého oblíbence, nobelistu Orhana Pamuka, který se také vyžívá v dichotomii proměny člověka - proměny Istanbulu, zvláště pak mi tahle parodie na příručku ,,jak zbohatnout" připomínala Pamukův úžasný román Cosi divného v mé hlavě, kde hlavní hrdina také coby malý chlapec přijde za svým otcem z vesnice do města a prožije v něm celý svůj život a především v něm zapustí kořeny, čtenář fascinovaně sleduje životní peripetie a postupnou proměnu sympatického hrdiny, který je zase fascinován proměnou města, kterého se stane součástí... Istambulská realita i typický běh života v Turecku je prakticky totožný s realitou a podmínkami ve zbytku Asie, podle autorova původu bych pak tipoval Pakistán nebo ještě spíše Indii, ale může to být v podstatě jakékoliv asijské velkoměsto (vyjma Japonska řekněme)... Ozvláštněním je pak i paralelní životní pouť ,,krásné dívky", jejíž osud se jakousi zvláštní hrou náhod čas od času proplétá a dokonce i dupluje osud hlavního hrdiny...

Štěpánka707
31.07.2020 3 z 5

Knihu jsme si koupila v levných knihách a proto jsem od toho nečekala něco wow, ale právě že naopak, moc se mi to libilo

elenai
18.05.2020 3 z 5

Já jsem si opravdu nemyslela, že se bude jednat o příručku. Naopak, ty rádoby radící věty v úvodu jednotlivých kapitol mi tam přišly navíc. Chtěla jsem sledovat příběh NĚKOHO a krásné dívky a vědět, zda se jim životy protnou. Jejich cesty jsou v mnoha směrech podobné a na konci zjistí, že bohatství jim patrně nezajistilo to, co chtěli. Inu, takový je život. Zarazila mě tedy ta příšerná propast mezi společenskými vrstvami, autor určitě neměl důvod si cokoliv vymýšlet. Byla jsem z toho dost smutná a opravdu jsem ráda, že žiju, kde žiju. Tato kniha je v mnoha směrech inspirativní, a byť jsem nehltala stránku za stránkou, místo u mě v knihovně jí právem náleží. ***1/2

Jorgito
18.03.2020 2 z 5

slabota, začátek nic moc, střed dobrý, ale konec umečený komerční rádoby romantický kýč, jako v rámci Odeonu výrazně slabší kniha, hodně předvídatelný průběh, místy až moc všechno dokonalé a mimo realitu..zajímavá myšlenka, trošku ale autor Exit Westu točí jedno téma dokola

xelzax
19.01.2020 4 z 5

Příběhově lepší knížka než mnohé současné bestsellery. Autor ma zajímavý styl

chaera
21.09.2019 5 z 5

Napoprvé jsem ji odložila, protože jsem se do příběhu ne a ne začíst. Na druhý pokus jsem ji už přečetla celou a musím říct, že jsem ráda, že jsem jí dala druhou šanci. Jak jsem se jednou začetla, nemohla jsem se odtrhnout (a to se nejedná o žádný akční thriller). Autorův styl jsem si zamilovala, kniha byla čtivá s dobrým námětem a myslím, že se k ní ještě někdy vrátím. 5/5

tteerriinnaa
30.05.2019 5 z 5

Velmi krásný příběh

petrarka72
13.03.2019 4 z 5

Příjemný dvojpříběh, zvládnutelný za jedno odpoledne. NĚKDO, který chce zbohatnout - a podaří se mu to, byť jinak, než očekával, a krásná dívka, krásná v touze po jiném životě, než jaký jí nabízí její kultura; touhy, města, blízcí a domovy, jež relativizuje čas, a vítězství, která ztrácejí na významu, stejně jako náhody, jež nakonec určí vše. Ironické pohrávání si s formou motivačních příruček, ale hlavně zachycení typických, přitom netuctových příběhů.

oblakaknih
12.02.2019 5 z 5

Kupovala jsem s tím, že byla skoro zadarmo. Příjemné překvapení.
Úžasný příběh k zamyšlení. Doporučuji, pokud chcete nad knihou i zapřemýšlet.

Garik
08.12.2018 4 z 5

Žiadny úžasný literárny zážitok, avšak ten emocionálny sa rozhodne dostavil. Pomerne dlho mi trvalo, než som uvykol autorovmu štýlu zvolenému pre toto dielo, musím však uznať, že jeho rozhodnutie uprednostniť práve takú formu rozprávania malo pôsobivý účinok, umocnený ešte tým, že i keď sa rozprávač snaží pôsobiť maximálne odosobnene, je z jeho rozprávania cítiť naozaj silný sentiment.
Neviem, nakoľko presne tento román odzrkadľuje realitu života v krajinách, ako je napr. Pakistan (keďže sám autor je vlastne skôr kaviarenský intelektuál z dobre zabezpečenej rodiny a väčšinu života prežil na Západe), no každopádne sa autorovi podarilo dosiahnuť silný pocit autenticity. Som spokojný s tým, že žijem kde žijem a tento román túto moju spokojnosť ešte umocnil.

„Takoví idealisté se vyskytují na univerzitách. Tam najdou přátelské prostředí plné mladých, vnímavých, nespokojených a ambiciózních jedinců, kteří by, kdyby žili v dobách dávno minulých legend namísto toho, aby byli sportujícími mladíky a děvčaty s uhrovitými tvářemi a problematickou tělesnou hygienou vyrůstajícími v rozvojové Asii, horečně stínali hlavy drakům nebo poráželi džiny, tedy by byli přesně tím, čemu se říká pitomec.“

karolina0346
11.11.2018 4 z 5

Zajímavý styl psaní. Podněty k zamyšlení, vyobrazení hrůzy, krásy, sem tam i nějaký humor. Za mě palec nahoru. Doporučuji.
Dík zpoždění ČD přelouskáno za jednu cestu Ostrava-Praha. :D

-markéta-
05.11.2018 4 z 5

Kniha byla velmi zajímavá a čtivá. Děj hezky plynul.
Každopádně mě osobně vadilo, že hlavní postava byla pojmenována jako "NĚKDO" a ne konrétní jméno a to samé u ostatních postav. např "krásná dívka".
Pointu jsem v knize nenašla. Prostě jste malý chlapec, který se narodil do "špatné" rodiny, ale máte v podstatě štěstí, že jste až třetím dítětem, a tak máte vlastně velkou šanci na lepší život. Ano, lepší život budete mít, budete mít peníze, ale věci se dějou stejně, jako když jste byl chudý - matka vám zemře, otec taky, sourozenci taktéž, vaše žena vás opustí a syn se odstěhuje do Ameriky a jste vlastně furt sám, ale máte peníze.
Člověk by se měl nejspíš zamyslet nad tím, jestli jsou peníze vážně všechno, protože možná je lepší být chudý, ale být s rodinou a mít v celku "fajn" život, sice bez miliónů, ale s lidmi, kteří vás milují.

Pitbullka
07.10.2018 3 z 5

Zajímavé, čtivé a neobvyklý styl vyprávění.

Asie rozvojové státy pákistánská literatura

Mohsin Hamid
pákistánská, 1971