Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii

Na příběhu NĚKOHO (hrdinovo jméno neznáme) ukazuje Hamid krutou a drsnou tvář současné Asie – bídu, nemoci a smrt. Na druhé straně vypráví o lásce partnerské i rodičovské. Líčí milování na střeše domu stejně jako nelegální výrobu kopií filmů na DVD. Největší devízou díla je právě styl, připomínající Salmana Rushdieho, v němž mísí tragické s komickým, vysoké s nízkým, západní s východním. První vydání. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198683/big_jak-nechutne-zbohatnout-v-rozvojove-9N3-198683.jpg 3.6102

Vydáno: , Odeon

How to Get Filthy Rich in Rising Asia, 2013

Kniha Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii

eva3992
11.05.2021

Máte nebo nemáte rádi příručky všeho druhu? Tak tahle by se Vám líbit mohla, je totiž jejich parodií. Autor nám zde předkládá život ve třetím světě, a to ve všech svých podobách. Drsnou tvář bídy, nemocí a smrti, ale také tu milou a veselejší část o lásce, rodině a milování.

Zase jedna skvělá Odeonka. Absolutně jsem netušila, co mám od knížky čekat a snad právě i díky žádnému očekávání jsem byla nadšená. Hlavní postavou příběhu je NĚKDO, autor mu nedal jméno a celou dobu ho takto oslovuje (stejně tak se nedozvíme jméno ani nikoho dalšího a ani konkrétní místo, kde se příběh odehrává). Ze začátku mi to přišlo zvláštní, ale po pár stránkách jsem si na styl psaní zvykla a absolutně jsem se ponořila do čtení.

Příběh NĚKOHO sledujeme od jeho dětství až po jeho stáří. Vidíme tak spousty tváří Asie, přes chudé slumy, přes střední třídu, až po ty bohaté. Hlavního hrdinu si prostě musíte zamilovat a jeho cestu prožíváte společně s ním. Poznáte tak život jeho očima. Poznáte lásku k rodičům, první lásku k dívkám, ale také jeho zážitky ve škole a začátky podnikání v tomto světě. Což je někdy pro nás až neskutečné a úsměvné. Nečekejte však žádnou pěknou romantiku, autor nám zde líčí vše, tak jak je, někdy až dost naturalisticky.

Jsem ráda, že mě kniha neodradila svým názvem, u kterého jsem mírně pochybovala, zda se mi to bude líbit. Nenechte se odradit ani Vy a směle do toho.

Imor
13.04.2021

Ze samého dna vzestup za nelehkých podmínek až na vrchol a potom ... je prostě třeba si tuto zvláštní knihu přečíst. Příběh NĚKOHO a krásné dívky je další povedená "odeonka".

Dani25
10.01.2021

V tejto útlej knižke prežijeme celý život NĚKOHO a krásnej divky. Človek sa pri nej zamýšľa nad vlastným životom. Veľmi zaujímavá kniha. úpravy
„A pokud jde o vydělávaní peněz, nic nepomůže překonat propast od stavu “sedím tu jak hromádka neštěstí” k tomu “který jen ze svých záchodů mám použít” líp, než když se stanete učedníkem u někoho, kdo už to má všechno pěkně srovnané.“

Radek99
12.10.2020

Útlá kniha dvou rovin - jedna rovina je parodická beroucí si na paškál módní vlnu všelikých příruček, autor celkem umně vypichuje prázdnotu takových knih a absenci smyslu v nich ukrytého, není to ovšem rovina nosná, ač paradoxně dala knize i jméno, tou je bezesporu rovina druhá, rovina jakéhosi fiktivního curricula vitae bezejmenného hrdiny a jeho vzestup a pád, stejně jako vzestup a proměny (velko)města, do kterého jako malý onen ,,někdo" přichází. Mohsin Hamid (původem z Pakistánu) mi svým stylem vyprávění a zaměřením se jak na hrdinu-člověka, tak i na proměny hrdiny-města, velmi připomněl mého oblíbence, nobelistu Orhana Pamuka, který se také vyžívá v dichotomii proměny člověka - proměny Istanbulu, zvláště pak mi tahle parodie na příručku ,,jak zbohatnout" připomínala Pamukův úžasný román Cosi divného v mé hlavě, kde hlavní hrdina také coby malý chlapec přijde za svým otcem z vesnice do města a prožije v něm celý svůj život a především v něm zapustí kořeny, čtenář fascinovaně sleduje životní peripetie a postupnou proměnu sympatického hrdiny, který je zase fascinován proměnou města, kterého se stane součástí... Istambulská realita i typický běh života v Turecku je prakticky totožný s realitou a podmínkami ve zbytku Asie, podle autorova původu bych pak tipoval Pakistán nebo ještě spíše Indii, ale může to být v podstatě jakékoliv asijské velkoměsto (vyjma Japonska řekněme)... Ozvláštněním je pak i paralelní životní pouť ,,krásné dívky", jejíž osud se jakousi zvláštní hrou náhod čas od času proplétá a dokonce i dupluje osud hlavního hrdiny...

Štěpánka707
31.07.2020

Knihu jsme si koupila v levných knihách a proto jsem od toho nečekala něco wow, ale právě že naopak, moc se mi to libilo

elenai
18.05.2020

Já jsem si opravdu nemyslela, že se bude jednat o příručku. Naopak, ty rádoby radící věty v úvodu jednotlivých kapitol mi tam přišly navíc. Chtěla jsem sledovat příběh NĚKOHO a krásné dívky a vědět, zda se jim životy protnou. Jejich cesty jsou v mnoha směrech podobné a na konci zjistí, že bohatství jim patrně nezajistilo to, co chtěli. Inu, takový je život. Zarazila mě tedy ta příšerná propast mezi společenskými vrstvami, autor určitě neměl důvod si cokoliv vymýšlet. Byla jsem z toho dost smutná a opravdu jsem ráda, že žiju, kde žiju. Tato kniha je v mnoha směrech inspirativní, a byť jsem nehltala stránku za stránkou, místo u mě v knihovně jí právem náleží. ***1/2

Jorgito
18.03.2020

slabota, začátek nic moc, střed dobrý, ale konec umečený komerční rádoby romantický kýč, jako v rámci Odeonu výrazně slabší kniha, hodně předvídatelný průběh, místy až moc všechno dokonalé a mimo realitu..zajímavá myšlenka, trošku ale autor Exit Westu točí jedno téma dokola

xelzax
19.01.2020

Příběhově lepší knížka než mnohé současné bestsellery. Autor ma zajímavý styl