Ideální skrýš

recenze

Trosky (2017) / Ivuska.09
Trosky

Ačkoli kniha Trosky rozhodně není prvotinou spisovatelky Ann Grange, já jsem se s ní setkala poprvé. A i když už jde o druhý díl série s detektivy Jess Campbellovou a Ianem Carterem, nepředstavovalo pro mě žádný problém, abych začala právě s ní. Zkrátka se ke mně dostala dříve než první díl. Nicméně po dočtení Trosek s jistotou vím, že se poohlédnu i po prvním díle nazvaném Bláto a mršiny.

Tuto knihu můžeme zařadit mezi detektivky, takže je vám určitě jasné, že se zde objeví nějaká ta zápletka v podobě mrtvého těla. Hlavním hrdinou je pan Monty, který bydlí v podstatě na samotě - v jednom zchátralém, studeném a špinavém domě. Jeho životní styl je takový zvláštní. Příliš neuklízí a třeba do druhého patra svého domu vůbec nechodí, protože kvůli artritidě nezvládá schody. Místní o něm říkají, že je to poloviční blázen. Také je pravda, že se rozhodně nevyhýbá nějaké té "kapičce". Třeba whisky je jeho oblíbená. Pravidelně chodí na procházky do města a právě tehdy, když se z jedné takové vycházka vrací, objeví ve svém domě tělo mrtvého muže. Prý ho nezná. Prý vůbec neví, o koho jde. Prý ho nikdy neviděl. Jenže otázkou je, zda se dá tomuto muži věřit? Zdá se, že Jess Campbellová, která je vyšetřováním tohoto případu pověřena, k němu chová určité sympatie. To by mohlo ovlivnit i její úsudek, takže to určitě není úplně dobře, ale uvidíme, jak to vlastně celé ve skutečnosti bylo...

Mrtvý muž u sebe nemá žádné doklady, které by pomohly s jeho identifikací. To je trochu zarážející, proto Jess s Ianem usoudí, že nepůjde o přirozené úmrtí. Navíc byl muž očividně dobře oblečený i živený. Kdo to je? A co vše postupně vypluje na povrch?

Líbí se mi, jaké hlavní hrdiny autorka do svého příběhu zvolila. Monty je opravdu velmi zajímavou postavou a přiznám se, že i já jsem si tohoto někdy protivného postaršího muže vlastně docela oblíbila. Každý jsme nějaký. Monty umí být zatvrzelý, proto hrozí, že co nechce, to zkrátka nepoví. Také je sobecký, nerozumný, tvrdohlavý a většinu svého života se vyhýbal zodpovědnosti. A je to tak trochu rýpal. Některými je přezdíván jako hašteřivý bubák. Zkrátka není lehké s ním vyjít. Zároveň se zdá nepravděpodobné, že by byl zapletený do nějaké vraždy. Na druhou stranu Monty několikrát prokáže, že je stále schopen logických úsudků.

Celý příběh je zajímavý, poutavý a dobře vystavěný. Pokud i vám se situace, kdy muž přijde do svého domu a najde v něm na pohovce mrtvého člověka, kterého nikdy neviděl, zdá zarážející, určitě byste si měli knihu přečíst.