Horké noci s vůní levandule a broskvoňových květů...

recenze

Levandulové noci (2015) 4 z 5 / Šárka5875
Levandulové noci

Hlavní postavou románu je osmadvacetiletá Isabelle Tegenová. Se svým úspěšným manželem žije v Hamburku v přepychu a bohatství, ovšem šťastná není. Frithjof, který ve svých čtyřiatřiceti letech zdědil obrovský majetek a zavedenou firmu po svém otci, má Isabelle spíše na ozdobu a reprezentaci sebe samého, o velké lásce nemůže být řeč. Když se Isabelle během několika měsíců nepodaří „plánovaně“ otěhotnět, přijde Frithjof s návrhem umělého oplodnění. Nejedná se vlastně ani tak o návrh, jako o hotovou věc, která se uskuteční. A to je pro Isabelle poslední kapka. Sbalí si své věci a opustí nejen manžela, ale i Německo. vydá se do Francie do Provence, která ji velice láká. Potřebuje být sama a ujasnit si, co se životem dál.
Shodou náhod a okolností má možnost se ubytovat na statku plném velmi příjemných a srdečných obyvatel. Na Rinquinqaine poznává paní Cécile, Matilde, její starší dceru, pratetu Germaine, malého Laurenta, syna mladší dcery paní Cécile. Ale hlavně Corina Le Bera... Céciliina syna s uhrančivýma zelenýma očima. Corin je mladý vdovec a přestože byl úspěšný architekt, nyní se stará o statek. Isabelle rozhodně není lhostejný, ale na scéně se také objevuje Madeleine, krásná a bohatá Corinova kamarádka z dětství.
Je Madeleine opravdu pouze dobrá kamarádka? Navíc... Isabelle je stále vdaná žena, o čemž nemá nikdo ze statku ani potuchy. Má v úmyslu se k manželovi vrátit nebo úplně změní svůj dosavadní život?

Kniha zaujme na první pohled krásnou obálkou. Bohužel jsem ji začala číst po příběhu, který byl napsán velmi svižně a takříkajíc „živě“. A to asi ovlivnilo z části i můj pohled na ni. Levandulové noci mi přišly takové rozvláčné, první polovina knihy mě v podstatě docela nudila, nic zvláštního se tam neudálo. Autorka mnohem lépe popisuje prostředí plné broskvoní a voňavé levandule než charaktery hrdinů příběhu. Postavy jsou vykreslené tak nějak povrchně, neživě, mnoho nezaujmou. Druhá polovina knihy je přece jen o trochu živější a četla jsem ji s větší chutí.

Doporučuji, pokud hledáte jednoduchý románek, protože nic složitého v knize opravdu nenajdete. Pokud vás láká prostředí Provence, pak si přijdete na své, jelikož krajina je popisována velmi sugestivně a krásně navodí představy voňavých levandulových polí a broskvoňových květů. Milá oddechovka z krásné oblasti Provensálska.

Zpočátku jsem myslela, že knihu ohodnotím pouze průměrně, ale nakonec dávám čtyři hvězdičky, i když slabší. Plus má prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Doufám, že se mi do Francie a oblasti Provence podaří někdy také podívat. Nejspíš si přečtu i pokračování, protože mě přece jen zajímá, jak se život Isabelle bude vyvíjet dál.