Frankovo dobrodružství

recenze

Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let (2017) / Ivuska.09
Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let

Poslední dobou se množí knížky, jejichž hlavní hrdina je starší muž. Já jsem s takovým hrdinou přečetla dvě díla: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Muž jménem Ove. Zatímco příběh stoletého staříka mě příliš nenadchnul a dočítala jsem ho s velkým sebezapřením prostě proto, že jsem ho nechtěla nechat nedočteného, Oveho jsem si oblíbila. Skóre tedy bylo vyrovnané a já jsem se rozhodla dát šanci knize z nakladatelství MOBA s názvem Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let. Rovnou na úvod prozradím, že toto dílo jsem neměla problém dočíst a vlastně jsem si ho i užila.

Frank Derrick se od ostatních postarších hrdinů liší tím, že není vylíčený jako starý mrzout. Naopak. I když žije sám jenom s flegmatickým kocourem Billem, protože jeho žena Sheilon před několika lety zemřela, je v podstatě milý, ochotný a především miluje svou rodinu. V podstatě si toho v životě dost vytrpěl - Sheilon byla bohužel vážně nemocná (Alzheimer), takže jejich poslední společné roky života nebyly zrovna šťastné. A nyní osud tvrdě zasahuje podruhé. Jeho dcera Beth se dostala do vážných problémů - skončil její vztah s milovaným Jimmym a co je ještě horší - bojuje s rakovinou. Frank má také jednadvacetiletou vnučku Lauru a přesto, že je pro Beth velkou oporou, rozhodne se Frank, že za svou dcerou a vnučkou zajede na návštěvu. Přirozeně má o svou dceru strach - rozhodně nesmí zemřít dřív jako on. Zatímco Frank žije v Anglii ve Fullwindu, Beth a Laura bydlí v Americe v Los Angeles, takže ho čeká dlouhá cesta. I když má drobné obavy, od jeho úmyslů ho neodradí ani cesta letadlem. Frank je na svůj věk (oslavil už 82. narozeniny) celkem moderní - nebojí se technologií, naopak má potřebu vše sám vyzkoušet. Zkrátka si získal moje sympatie.

Frank má i přes nepříznivé okolnosti možnost poznat Ameriku a svůj pobyt u dcery a vnučky si opravdu užívá - vždyť mu také připravily skvělý program téměř na každý den, Lauře vděčí za to, že jeho dovolená je "filmová". Jenže situace Franka je maličko komplikovanější - neprozradil totiž Beth, že je v podstatě bezdomovec, protože dostal 5 000 liber od svého domácího za to, že do tří měsíců opustí byt. Proto si také mohl dovolit letět do Ameriky. Otázkou tedy je, kam se vlastně Frank bude vracet?

I přes smutný podtext (rakovina, rozchod, samota) je tento román příjemným čtením. Je plný lásky a rodinných okamžiků, které jsou okořeněny jemným anglickým humorem.