Francouzská revoluce a její důsledky na soudobou Evropu snadno a rychle

recenze

Kočár do neznáma (2013) / Channach
Francouzská revoluce a její důsledky na soudobou Evropu snadno a rychle
Autor: Hana Marie Körnerová
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Moba
Počet stran: 325

„Život na Meuronu odjakživa plynul jednotvárně a bez velkých vzruchů. Paríž byla vzdálená šest dnů jízdy kočárem a všechno, co se tam událo, přicházelo sem na odlehlý venkov se zpožděním.“

Přiznám se bez mučení, že knížku mi „vnutila“ prodavačka, když jsem si do knihkupectví přišla pro něco…něco. Něco jiného. Romantiku, ale bez otřepaného klišé a dokonale krásné a úžasné hlavní hrdinky. Lásky na první pohled a předvídatelného děje. No a musím říct, že se paní nemýlila.

Ze všeho nejdříve musím ocenit, že se autorka, pro nás, které jsme v dějepise nedávali pozor nebo už si toho tolik nepamatujeme, v prologu věnuje faktům dané doby. Děj je velice hezky zasazený na pozadí skutečných událostí. Dozvěděla jsem se souvislosti a důsledky událostí, které člověku při biflování letopočtů a jmen ani nedocházejí. Všechno je přitom popsané velmi čtivým jazykem. Možná právě proto mě kniha velice rychle vtáhla do děje a při čtení útěku a revolučních scén jsem doslova nestíhala otáčet stránky.

„Možná nám dnes vzali naši minulost a náš majetek. Ale nevzali nám naše vzpomínky ani hrdost a odvahu.“

Autorka si mě taky získala postojem k hrdinkám – krása není všechno a mnohem důležitější je praktičnost a schopnost uvažovat a jednat v krizových situacích. To nám, obyčejným netopmodelkovským dívkám, velice nahrává do karet. Malebně jsou popsána i evropská města a spolu s Hermínou jsem objevila i dávné rodinné tajemství. Zjistila jsem, že není všechno zlato, co se třpytí. Princ na bílém koni může být jen maskou a láska se dokáže připlížit nečekaně ze směru, kterým jsem se původně ani nedívala.

Jo a sice nejsem zastáncem násilí na ženách, ale Stefanii by měl někdo proplesknout už jen preventivně a grand-mére je obdivuhodná dáma.

Mám jen jednu malou výtku…oficiální anotace na obálce knihy by nemusela tolik spoilerů…no přečtěte si knížku a suďte sami.

Knihu doporučuji. Především pro ty studentky, které čeká testík z Velké francouzské revoluce a Evropy konce 18. století. Romantické duše, cestovatele i jedince, kteří rádi odhalují tajemství, kniha určitě neurazí.

Komentáře (0)

kniha Kočár do neznáma recenze