Elusion! Dokonalá virtuální realita nahrazující realitu a svět jako ho známe.

recenze

Elusion (2014) / Snow Fairy
Elusion

Život, který se dá přepnout tlačítkem a který je tak dokonalý, že k jeho vykreslení vám nebude stačit ani ta nejdivočejší fantazie? Virtuální realita tak dokonalá, že lidé do ní utíkají před pravou realitou. Nejmodernější vynález v dějinách lidstva. Jenomže to, co se na první pohled zdá neškodné, může být nakonec příčinou všeho špatného...

Regan to v Elusion milovala. Její otec navrhl program, kde by spolu mohli být a kde by navíc mohli obdivovat nádhernou přírodu, kterou už nikdo v současném světě nezná, jelikož je svět tvořen jenom mračny popílku, vysokými futuristickými mrakodrapy, továrnami na florapetro a kyslíkovými štíty na ochranu před zamořeným vzduchem. Reganin otec měl jenom mírumilovné úmysly. A potom byl najednou pryč. Regan ztratila všechno, co si do té doby myslela, že zná. Skoro ztratila i sebe.

Postupně se ale ukazuje, že je spousta věcí, které Regan o Elusion neví a které jí její nejlepší kamarád Patrik, druhý člověk, který zná Elusion nejlépe, nehodlá nejspíš nikdy říct.

Ale aniž by Regan čekala, začně se dozvídat věci, o kterých by sama od sebe snad ani uvažovat nezačala. Všechno se zdá jako jedna velká lež a jedno velké nebezpečí. Elusion zdaleka není to, za co ho všichni mají.

A tak se Regan na popud nejnovějším okolnostem rozhodne odhalit pravdu. Ať to stojí, co chce.

Utéct od světa nikdy nebylo jednodušší. Stačí si nasadit ekvip a zapnout program na tabletu. Nakonec se uvolníte a trypnóza ovládne vaši mysl. Stačí chvilička a všechny vaše problémy se prostě rozplynou. Na chvíli zmízí a vy můžete vidět svět, jaký jste si vždy přáli vidět. Možná ještě lepší.

Musím se přiznat, že zvědavá jsem na Elusion byla naprosto šíleně. Ten nápad je prostě bombastický, neuvěřitelně novátorský a neokoukaný. Svým způsobem i hodně slibuje. Přečtete si něco, co jste do té doby nikde jinde pravděpodobně nečetli. Bohužel je ale pravda, že o Elusion, technologickém vynálezu jako takovém, tam toho až tolik řečeno nebylo. Dozvíte se o tom, co to je, jak se to používá a co to dělá, ale to by bylo tak všechno. Nebo se mi to tak možná jenom zdálo. V průběhu knihy se mluvilo v souvislosti s Elusion o tom, co už bylo řečeno předtím. Sice jste sbírali střípky v celé knize, ale spíše k dostavění představ o postavách a jejich vzájemných vztazích a o tom, že jak je složité Elusion vytvářet a vylepšovat, tak je také jednoduché její pravidla obejít a zneužít ji.

Na jednu stranu to byla opravdu kniha originální. Líbilo se mi, jak se o Elusion mluvilo odborně, technicky a naprosto inovativně. Bylo to jako by Elusion normálně existovala a já si četla informace z návodu k použití. Musím říct, že autorky umí nejen člověka do děje v táhnou, ale také ho pořádně zaplést. Já osobně jsem se v tom občas hodně ztratila. V tom, jak se k sobě postavy chovají, jaké emoce vůči sobě cítí. V celém ději jsem se několikrát prostě zasekla.

Vizuálně, když si je představíte, se autorkám povedly i postavy. Nejpříjemnější mi byla postava Joshe, kluka, který Regan s odhalením pravdy pomáhá, ale i přesto, že se mi líbil, tak ve mě žádný hluboký dojem nezanechal. Regan mě neohromila vůbec a Patrik je blbec číslo jedna.

Elusion vůbec není špatná kniha, opravdu ji nechci nějak nadbytečně hanit. Námět je opravdu převratný a na první přečtení v anotaci čtenáři velice imponuje. Já na to byla strašlivě zvědavá. Děj byl zajímavý, akční, technologicky vyspělý, nečekaný a v určitých chvílích i mile překvapil. Popisy okolí jsou poměrně rozsáhlé, což já až tolik nemusím, ale komu tohle nevadí, může to vnímat jako další impuls k tomu si Elusion přečíst. Mě se ten nápad s virtuální realitou opravdu líbil. Jenom ty postavy mě prostě nějak vůbec nehromily, občas se mi zdály poněkud nevýrazné a celkově se mi občas zdálo, že příběh je trochu roztahaný.