Elektrická smrt vás vrátí zpět do středověku

recenze

Tma (1998) 4 z 5 / MartinaF
Tma

17. dubna 1998 v patnáct hodin šestnáct minut dvaadvacet vteřin přestala na celém světě fungovat elektřina a nastala elektrická smrt. V tuto chvíli si však ještě nikdo neuvědomuje, že je to konec. Každý nadává, že za to může vláda, která není schopná výpadek elektřiny opravit, protože je začátek víkendu. Když přijde pondělí a elektřina stále nefunguje, začíná panika.

Honza Kryl je inženýr, sebevědomý mladý muž. Elektrická smrt ho zastihla v momentě, kdy si opravoval kolo. Když zjistil, co se děje, rozjel se na něm za svou přítelkyní Markétou, aby ji odvedl do bezpečí bytu. Ta se mu však vysmála a Honza od ní odchází.

Každý se snaží přežít na vlastní pěst. Markéta odjíždí do zdánlivého bezpečí do Krásné Lípy a Honza, protože má o ní strach, se vydává za ní spolu s dívenkou Katkou, která trpí Downovým syndromem. A právě v těchto dětech je ukryto řešení pro nastalou situaci.


Ještě pořád teď hledám slova, kterými bych ohodnotila tuto knihu. Apokalyptický román nás zavádí přímo do České republiky. V pátek 17. dubna 1998 vypadla elektřina. Docela běžná věc, řeknete si, ale zvláštní na tom bylo to, že přestaly fungovat baterie v autech, zastavily se hodinky. Nastala elektrická smrt.

V tu chvíli se staly smrtelné tramvajové nehody, letecká neštěstí, umírají lidé na operačních sálech. A nejen to, začal boj o přežití - lidé začali rabovat a brát konzervy jídel, pití, žádná technika je nezajímala, protože byla k ničemu. Během pár hodin se muselo vyřešit, kam a jakým způsobem pohřbít mrtvé. Všichni ale tajně doufají, že se situace během víkendu stabilizuje a elektřina v pondělí půjde. Jenže nastalo pondělí a situace se ještě více zhoršila. Vláda České republiky se zhroutila a moc převzala mafie a zločinecké organizace. Stát je rozdělen do různých oblastí, které jsou chráněny lidmi vycvičenými na ochranu.

Vystupují zde známá jména českých politiků jako je Klaus, Havel, Macek, Zeman nebo i Lucie Bílá a některé z nich čeká hodně drsný osud. Všichni politikové dali hlavy dohromady, aby vymysleli nějaké řešení, ale byli bezmocní oproti lidem z podsvětí. Největší moc získal Jindra Hřivnáč, opilec, flákač a pedofil, který se během elektrické smrti z nicky dostal až na vrchol slávy

A právě on, prznitel dětí, má dceru Katku postiženou Downovým syndromem. Té se podaří otci uniknout a dostane se do bezpečí k mladému inženýrovi Honzovi Krylovi, který se o ni postará. Honza Kryl mi byl sympatický, trochu jsem s ním však nesouhlasila s jeho postojem vůči ženám.

Katka jako kličový bod se v příběhu ke slovu dostala až téměř na samotný závěr a věřte, že vás právě závěr velmi překvapí. Některé příjemně, někteří budou zklamáni. Já byla tak na půl. Závěr mi přišel trochu nereálný a naivní, očekávala jsem úplně něco jiného.

První část knihy byla naprosto fantastická - Neff detailně popsal všechny důsledky konce elektřiny - od smrti lidí, jejich pohřbívání až po přežívání jako ve středověkých podmínkách. Druhá část se mi až tak moc nelíbila, připadlo mi jako by děj ustrnul a neposouval se dál. Už jednou jsem zmínila, že z konce jsem byla rozpačitá. A právě z toho důvodu dávám o hvězdičku méně.

Ondřej Neff v roce 2003 napsal pokračování tmy. Jmenuje se Tma 2.0. Autor přepsal celou druhou část a dal Katce velkou přednost, protože v této knize tak nějak ustoupila do pozadí, ale v knize, kterou napsal o pět let později, sehraje Katka velmi důležitou roli.

Kdo má rád sci-fi, Tmu si přečtěte a zkuste popřemýšlet, jak by se zachoval český člověk, kdyby opravdu přišel o základní technické vybavení.

Komentáře (1)

Přidat komentář

monushka
02.01.2014

Pěkně napsaná recenze o knize s tématem, z něhož úplně mrazí. Tato kniha, ačkoliv jsem jí nečetla, mi připomíná knihu Vteřinu poté od Williama R. Forstchena, kterou jsem četla vloni a ze které jsem byla celá hin co se týče tématu. Tuto si píši do svého seznamu knih, které bych si chtěla přečíst, protože mi přijde zajímavá i tím, že se v ní objevují slavné tváře naší české scény :)