Dosazený díl

recenze

Chybějící díl (2014) / M4RT122
Dosazený díl
Budete šokováni hned na začátku. Už první kapitola vás uvítá přímočarým líčením bez příkras. Autorka píše opravdu mistrně a vy se hned vžíváte do myšlenkových pochodů malého miminka, s kterým se zachází hned od narození špatně, něčí lásku bude dlouho a pracně hledat.
Shanon dostane jako výbavu do života šedivou mikinu a švýcarský kapesní nůž. Později je přidáno pár fotek holohlavého miminka a útržky vzpomínek, ve kterých se objevuje bolest a psychický zmatek. Tak se ocitá u Mirandy, její třetí náhradní matky. Miranda se snaží, hodně se snaží, aby se u nich malá Shanon cítila jako doma a s její dcerou měly skvělý sesterský vztah.
Netrvá to dlouho a v Shanon se probudí její toulavá duše, kterou zdědila po svém biologickém otci. Krade, podvádí své blízké, zakusí i drogy. Shanon chodí za školu, utíká z domova. Touží vypátrat své pravé rodiče, její nejasný původ ji velice trápí.
Shanon je dívka, která to nemá lehké. Hned na počátku svého života překoná tolik překážek, jako málokdo z nás za celý svůj život. Pár hodin po narození ji její matka odloží, pak se dostává do dvou podivných pěstounských rodin. Totální nezájem vystřídá fyzické týrání. Pobyt v sirotčinci. Šikana ve škole. Všudypřítomné komentáře jejího vzhledu. Shanon je prťavá, nehezká a postupně oslepne na jedno oko. Vůbec se necítí žensky, spíše jako trpaslík z jiného světa.
To, co se odehrává v její hlavě, okolí netuší. A dávat najevo své myšlenky, pocity a přání jí dělá problémy od malička. Chtěla by se zavděčit, být milována. Chtěla by být vidět. Při četbě konečně odhalíte, co se třeba odehrávalo i v duši vaší šilhavé spolužačky, outsiderky, ze základní školky, kterou vaši spolužáci mírně šikanovali. Shanininou oporou je Mirandin pes a později také svědek jejího odložení, kterého vypátrá, a ten stane se jejím přítelem.
Paralelně se Shanoniným příběhem hledáním vlastní identity je líčen osud její matky Yuly v době, kdy se měla její dcera narodit. O svém těžkém a komplikovaném životě pak Yula vypráví Shanon sama, když se v poslední části knihy nakonec setkají. Hlavní hrdinka si pak klade otázku, zda po svých pravých rodičích měla vůbec pátrat. Jestli není lepší zachovat si v životě pár tajemství a otazníků.
Kniha, která se vám vryje do srdce. Zvláště, pokud jste matkami, nad některými pasážemi budete kroutit nesouhlasně hlavou a pak usínat s temnými myšlenkami. Na druhu stranu, pokud jste někdy pochybovala nad tím, jestli jste dobrou a milující matkou, tenhle napínavý příběh vám dodá sebedůvěru.

Komentáře (0)

kniha Chybějící díl recenze