Dopisy, které voní láskou

recenze

Poslední dopis od tvé lásky (2013) / MartinaF
Dopisy, které voní láskou
Píše se rok 1960. Jennifer je vdaná za bohatého muže, je krásná a dalo by se říci, že má vše, po čem kdy v životě toužila. Jenže to tak není. V jejím životě se objeví mladý novinář Anthony, který má napsat rozhovor s jejím mužem. Jennifer a Anthony k sobě zahoří velkou láskou, píšou si milostné dopisy, které zanechávají v poštovní schránce č. 13. Anthony ji několikrát prosí, aby opustila svého manžela a utekla s ním. Když Anthony dostane pracovní nabídku v Americe, rozhodne se, že práci vezme a žádá Jenny v dopise, aby s ním odjela.

Jenny váhá, ale nakonec si balí kufry a chce se co nejrychleji dostat na nádraží. Jenže má autonehodu, která jí způsobí zrátu paměti a Jenny zapomene úplně na všechno. Zapomene, kdo je její manžel, přátelé, co bylo v životě dřív. Zapomene i na Anthonyho, ale jestli je osud mocný a ti dva si jsou souzeni, někde, někdy se možná znovu setkají.

Rok 2003. Ellie je novinářka, která svůj život i práci obětovala ženatému muži, kterého velice miluje. V novinách Nation, kde pracuje, právě probíhá velké stěhování do nových prostor a ona v archivu objeví milostný dopis, který má neznámého pisatele. Dopis ji zaujme, protože i ona zažívá podobné pocity a dopis je jí velice blízký. Rozhodne se, že na vlastní pěst vypátrá, kdo dopis psal a kdo je jeho adresátem. A také tak trochu doufá v to, že v hádance najde nápovědu, jak má rozluštit svoje vlastní trápení.


Věděla jsem, že Jojo Moyes píše romantické knihy, ale že je to až taková nálož na city, o tom jsem neměla ani tušení a já se emočním knihám zdaleka vyhýbám, protože vím, co se mnou dělají - nenápadně si utírám oči a dělám, že mě to vůbec ale vůbec nerozhodilo.

Příběh se odehrává ve dvou rovinách - v roce 1960 a v roce 2003. V roce 1960 v Londýně žije zpovykaná panička Jennifer, jak ji neprávem označil Anthony, když se s ní poprvé setkal. Není vůbec zpovykaná, sice má všechno, o co si řekne, ale v životě ji chybí něco víc - a to je láska a Anthony ji Jenny může poskytnout. A v tu chvíli se rozplétá milostný příběh plný vášně a dopisů, ale také tragédie, která zasáhne Jenny - po autonehodě ztratí paměť a okolí se tváří, že její život je naprosto v pořádku. Dějová linka se tu rozchází a nikdy nevíte, jestli se ocitnete v ději před nehodou nebo po ní. Možná to někomu bude dělat potíže se zorientovat, ale právě tohle se mi moc líbilo a užívala jsem si hádání, jestli jsem tam nebo tam.

Anthony je novinář, který cestuje po světě, především do Afriky a vyhledává nebezpečí. Ale v momentě, kdy potkal Jenny, se vše změnilo. A jenom nešťastná náhoda jim zabránila, aby spolu zůstali.

Druhý příběh se odehrává v současnosti. Mladá novinářka Ellie právě prochází citovým trápením - miluje ženatého muže, ale není to takové, jak si představovala. A když najde v archivu milostný dopis, ztotožní se s ním a hledá v něm odpověď na svoje otázky. Dopis jí nedá spát, a tak se rozhodne vypátrat, kdo dopis psal a komu byl určen.

Oba dva příběhy se mi opravdu líbily, ale více mě zaujal příběh Jenny, který se odehrával v šedesátých letech. Myslí mi běžel černobílý film a živě jsem si představovala elegantní Jennifer s krásnou tváří, ale smutným srdcem a asi hodně jsem se do ní vcítila.

A také ta romantika psát dopisy - vlastnoručně napsat, zalepit, poslat a nedočkavě čekat na odpověď. Kdo v dnešní době ještě píše dopisy? A navíc milostné? Většinou si posíláme textové zprávy nebo si chatujeme přes Facebook nebo Twitter. Ano, je to rychlé a pohodlné, jsme online, ale takový dopis, který voní láskou a osobou, kterou milujeme, je nade vše...

Pokud máte rádi romantiku, určitě si Poslední dopis od tvé lásky přečtěte. Chytí vás za srdce.

Komentáře (1)

kniha Poslední dopis od tvé lásky recenze

tazzicisko@sezn
07.01.2014

dobra recenze, diky