Dobrou noc a vyspěte se do růžova!

recenze

Uspávanky (2018) 5 z 5 / knihamouder
Uspávanky

Malí rarášci jsou již zachumlaní do peřin. V pohádce vše dobře dopadlo a je čas navštívit říši snů. Ale dětem se stále nechce spát. Maminko, ještě jednu pohádku, křičí jedno přes druhé. Vytahuji tedy z knihovny Uspávánky od Jana Skácela.

Děti jásají radostí, že mě zase jednou ukecaly k dalšímu čtení a také nad zvolenou knihou. Obálka je zalita modrou barvou a dominují na ní tři plameňáci s rozepjatými křídly.

Uvnitř je ukryto 19 uspávanek. Pokud nepřichází spánek, je na řadě počítání oveček. Oveček je mnoho a počítá i pasáček, ale očka bloudí stále po místnosti a pusinky se ne a ne zavřít.

Co takhle dobrodružná výprava na moře? Moře šeptá, rybky prozpěvují, plavčík Jan se dme pýchou. Ale co když plavčík klesne na samotné dno? Pomůže mu velryba?

Děti, koukejte už spát. V noci je vzhůru jen pan měsíc a hlídá staré domy.
Do říše snů je cesta daleká, vezmeme to zkratkou přes Kocourkov. Ahoj, paní myško, nedej se a vyzraj nad hloupými kocoury.
Po písmenkách dohopsáme do Japonska, pozdravíme mistra Hokusaje a přivítáme jaro. Letíme s hejnem ptáků do říše pohádek. Zakroužíme nad lesem, kde rajon loupežníka je. Třeseme se strachy a unikáme do zimní říše. Tam krásná paní zpívá uspávanku šeptem, ale tu už děti neslyší… Usnuly totiž tvrdým spánkem a na rtech se úsměv usadil.

Zítra se setkáme s krutihlavem a poslechneme si s ním čistou píseň splavu. Jelikož vás děti znám, nebude to stačit. Odebereme se za Popelkou a odhalíme krásu, kterou skrývají oříšky. Smíte si přát i tři přání a setkáte se s letadlem. Dozvíte se, kam hvězdy chodí za dne spát. V polospánku vyslechnete líbeznou hudbu nadaného Mozarta a pak ve snu žebřík dlouhý společně hledat budete.

"Jsem důlek čisté
svěží vody
a postýlka hvězd stříbrná,
napít se plaché laně chodí
za horkých nocí

a až je ráno
a den bílý,
do studánek jdou
hvězdy spát."

Soubor dětských básní od Jana Skácela je radost číst. Před spaním se s dětmi vydáte na dobrodružné výpravy. Jistě se budete při čtení bavit tak, jako jsem se bavila já se svými malými nespavci. Uspávanky doslova zpívají o přírodě, zvířatech, pohádkách, umělcích a dalších věcech. Krásné příběhy doprovází stejně poutavé obrázky, ať už jde o jednoduchou černobílou nebo hřejivou barevnou tvorbu. Autorkou úchvatné ilustrace je Zdenka Gelnarová.

Kniha Uspávanky se dočkala po 35 letech druhého vydání. Jde o opravdu zdařilé dílo. Já i moji malí posluchači vám knihu vřele doporučujeme.