Do posledního dechu

recenze

Do posledního dechu (2018) 5 z 5 / MMacicekk
Do posledního dechu

Kate Burkholderová tentokrát řeší opravdu otřesný případ, který ji hluboce zasáhne a osobně se jí bude dotýkat. Její amišskou kamarádku z dětství zasáhne krutý osud - při strašlivé nehodě přijde o manžela a dvě malé děti. Nejstarší syn přežil, ale je ve vážném stavu v nemocnici. Mattie se zhroutí celý svět a nechápe, kdo by mohl jejímu manželovi a dětem ublížit. Brzy se totiž ukáže, že nešlo o pouhou nehodu, ale o chladnokrevnou a předem promyšlenou vraždu. Kdo by mohl mít spadeno na slušnou amišskou rodinu, která se ničím neprovinila?

V tomto díle dožene Kate její minulost, která by měla zůstat navždy pohřbená. Mimo osobní problémy řeší i ty vztahové, neboť se brání přiznat si city, které chová k agentovi Úřadu pro kriminální vyšetřování Johnu Tomasettimu. Tomasetti přijde totiž s návrhem, který by mohl jejich vztah posunout zase o kus dál. Je však Kate připravena učinit tak závažný krok? A jak si poradí s ostatními problémy, které se snesly na její hlavu?

Autorka mě svou originálností nepřestává překvapovat. I v této knize opět dokazuje, co je její silnou stránkou a proč si její knihy oblíbily čtenáři z celého světa. Je to velmi jednoduché. Originalita tkví především v prosté amišské kultuře, která nám není tolik známá. Autorka však ukazuje, že jejich kulturu má dokonale probádanou. Čtenář má opět možnost nahlédnout do stylu života amišů, pro něž soudržnost rodiny znamená životní hodnotu.

Příběh, ač první stránky byly velmi kruté a těžko se četly, mě vtáhl hned od první stránky a nepustil až do samého závěru, který byl opět velkým překvapením. Děj nepostrádal správnou dávku napětí a jeho stupňování, načež autorka nezklamala ani šokujícím koncem, pro které jsou její případy typické. Prostor se našel i pro špetku romantiky, ale nic přehnaného, takže odpůrci těchto romantických vsuvek se nemusí ničeho obávat.

Postavu Kate Burkholderové si nelze neoblíbit, neboť autorka ji doslova vdechla život. Těžko si představit, že její postava ve skutečnosti neexistuje a je pouze smyšlená. I když je Kate obrněná proti lecčemu a od případů si vždy drží odstup, tentokrát ji případ smrti dětí a manžela nejlepší kamarádky z dětství hluboce zasáhne. Pořádný otřes však zažije, když na povrch vyplují některá tajemství z minulosti, která by měla zůstat ukrytá. Kate se pomalu hroutí a její ráznost a odvaha dostává na frak. Vyšetřování okolo minulosti, které se Kate osobně týká, však ukončeno není, takže s největší pravděpodobností se protne i do dalšího dílu této série Mrtví promlouvají.

Ke knize Do posledního dechu nemám žádné výtky, neboť jsem opět dostala to, co jsem očekávala - promyšlení originální případ, na jehož konci do sebe vše dokonale zapadlo. Vrahovy pohnutky byly šokující a pro mě nepředstavitelné, ale věřím, že ve skutečnosti by se podobný případ odehrát mohl.

Ač se jedná o pátý díl série, lze jej číst samostatně bez znalosti předchozích dílů. Přesto doporučuji, pokud jste teprve teď tuto sérii objevili, začít prvním dílem, který vás dokonale obeznámí s Katinou minulostí, která v tomto díle vyplave na povrch.


Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Kate Burkholderová, náčelnice policejního oddělení v městečku Painters Mill, tentokrát řeší tragickou dopravní nehodu, srážku bryčky a osobního automobilu, při níž je usmrcen amiš a jeho dvě děti, třetí je vážně zraněno. Celý příp... více


Komentáře (0)

Přidat komentář