Dnes ne, možná zítra

recenze

Miminko nebo manžel? (2014) / monushka
Dnes ne, možná zítra
Když jsem poprvé v knihkupectví zahlédla knihu s výstižným názvem Miminko, nebo manžel?, delší dobu jsem odolávala. Ale i přes delší rozmýšlení tato kniha přece jen přibyla do mé knihovničky. Zaujal mě její obal - roztomilé malované miminko s dudánkem v puse, rádoby frajer a červený otazník mezi nimi. V tu dobu jsem si vzpomněla na čas, kdy jsem porodila svou dceru a bylo mi do pláče a zároveň i do smíchu. Nebo že bych se chtěla smát ze zoufalství?

Určitě si každý rodič vzpomene na pocity, které se po příchodu miminka na svět vyrojí. Nejen pocity, ale i povinnosti. Spousta povinností. Přebalit, nakrmit, vykoupat, uspat, postarat se o domácnost a mohla bych pokračovat dál. Je jasné, že se nějaké fyzické potřeby těla odsouvají až někam do pozadí. Do šuplícku s názvem Později. Ale kdy je vlastně ten správný čas, abychom neošidili ani sebe, ani partnera a neohrozili nějakým způsobem náš vzájemně vybudovaný vztah?

O tom všem nám v knize vtipným způsobem píší oba autoři. Ian je sexuální terapeut a Heidi pravidelně přispívá do blogu se svými sexuálními slastmi a strastmi mateřství. Již kombinace těchto dvou lidí slibuje příslib nejen chytrých rad. Mimochodem, oba dva mají děti, takže se podělí i se svými osobními zkušenostmi a příběhy.

Miminko, nebo manžel? je rozdělena do sedmi kapitol. Na úvod každé kapitoly je popsán obecný “problém” a poté následuje pohled na věc očima Iana a poté i Heidi. Pokud si myslíte, že vám budou směřovat konkrétní rady přímo do srdce, abyste se jimi mohli řídit, tak vás tato kniha asi nejspíše zklame. Ano, poradí, řeknou nám svůj názor, bez ostychu se s námi podělí o osobní zkušenosti, ale aby vám něco diktovali, to ne. A to z toho důvodu, že každý z nás jsme originál, každý přemýšlíme jinak a každý potřebuje různě dlouhou dobu na to, abychom se zregenerovali a nemysleli pouze na to maličké, úžasně voňavé stvořeníčko, které sladce spinká v postýlce.

Tato kniha mě pobavila právě díky pohledu na věc očima obou pohlaví. Ianovy pasáže jsou bez zbytečně zdlouhavých slov, které by nám, ženám měly mazat med kolem pusy. Oproti tomu Heidiny jsou mi bližší, hlavně z toho důvodu, že je to ženská, porodila dvě děti a prošla si celým kolotočem těhotenství, péčí o děti a manžela, starostí o domácnost.

Miminko, nebo manžel? se bude líbit jak ženám, tak mužům. Každý z nich si tam najde to své. Cíl této knihy je jasný, takže záleží na tom, jak se k tomu poté partneři postaví.

Mně jen mrzí, že tato kniha nevyšla již v době, kdy jsem porodila dceru. V té chvíli by se pro mě stala dobrým společníkem a možná bychom si s partnerem ušetřili nějaké to trápení a pobavili bychom se při čtení a došli k nějakému závěru. Ale i v současné době, skoro čtyři roky po porodu, jsem si vybavila všechny ty strasti, které trápily můj partnerský vztah. A díky těmto autorům jsem se jim mohla od srdce zasmát a třeba jsem se i poučila do budoucna.

Nakladatelství: Noxi
Rok vydání: 2014
Počet stran: 240
Překlad: Jana Hejná

Komentáře (0)

kniha Miminko nebo manžel? recenze