Dlouhá cesta k úspěchu

recenze

Můj pes má strach (2010) 3 z 5 / knihamouder
Můj pes má strach

Bojí se Váš pes lidí, zvířat, zvuků nebo věcí? Pak je tento rádce určen právě Vám. Stažený ocas, přikrčený postoj psa, útěk nebo dokonce agrese, to jsou příznaky strachu u psa. Naleznete zde, jaké příčiny může mít úzkostné jednání vašeho psího společníka a co vy sami můžete proti tomu podniknout. Mnoho tipů prověřených praxí vám navíc pomůže podpořit a posílit sebejistotu vašeho čtyřnožce, abyste si opět mohli příjemně užívat společné všední okamžiky.

V ruce třímám brožuru a přemýšlím, co o ní napsat. Problém strachu je zde lehce naťuknut. Knihu bych doporučila začínajícím pejskařům a spíše jako informační zdroj. Takovou první metu, než se obrátím na kvalifikovanou osobu, která mě bude doprovázet v převýchově psa. Protože každý pes reaguje jinak a každý tým (člověk + pes) je jiný. Špatným postupem mohu situaci jenom zhoršit.
Buď mám psa, kde jsem v dobách štěněcích zanedbala socializaci (takže si za strach u psa můžu sama) nebo mám psa z útulku a ten si nese strach z předešlého soužití s člověkem. Ať je to tak, či onak, cesta k nápravě je mnohdy daleká. Souhlasím s autory, že se musí postupovat velmi pomalu.

Po prvních stránkách si můžu položit otázku, zda funguje důvěra mezi mnou a mým psem a jestli pro to dělám vše, co je třeba. Také konečně vím, že negativní reakce psa nemusí vždy znamenat strach a úzkost, ale může jít jen o úlek, opatrnost nebo ostražitost.
Důležité je nastavit pravidla a být důsledný, nikoli přísný a tvrdý.
Za klíčovou informaci považuji nácvik chůze na vodítku. Podstatné je, aby bylo vodítko vždy prověšené, nikoli napnuté (v tahu podporuji psa v jeho nesprávném chování).
Rovněž nesmíme zapomínat na společný čas se psem, hraní si, mazlení, procházky, masáže, cviky, základy stopování…hračky, odměňování psa pamlsky při nácviku slušného chování.

Pes se může bát čehokoli a dle jeho strachu a chování si vybereme způsob řešení. Zde je velmi často uváděno vyhýbání se situací, které v psovi vzbuzují strach. Přejděte na druhý chodník, obejděte velkým obloukem, dejte psa do jiné místnosti,… s tím tak úplně nesouhlasím. Dle mě nic nevyřeším tím, že eliminuji veškeré rizikové faktory, které vyvolávají nebo by mohli vyvolat strach. Naopak, je třeba jít daným situacím vstříc, sledovat jak se pes chová, postupovat pomalu, být mu oporou, upoutat ho na sebe hračkou nebo pamlskem.
Také je užitečné vědět, jak se stres projevuje. Což je v této publikaci velice pěkně popsáno.
Nemluvit, nedívat se, nesahat! To je nejdůležitějším heslem tohoto díla. Tak bychom se měli chovat, setkáme-li se prvně s jakýmkoli psem, nejen s tím, který trpí úzkostí a strachem.

Vše je proloženo zajímavými fotografiemi a obrázky.
Knihu nezatracuji, hodnotím ji zlatou střední cestou. Již mám o problematice chování psa něco málo načteno a tak mohu srovnat s jinými daleko lépe zpracovanými tituly. Jak už jsem psala výše, kniha postačí jako dobrý start při objevení se prvních problémů a naťuknutí tématu STRACH, nikoli však jako samotný rádce pro nápravu čtyřnohého miláčka.

Můj pes má strach Můj pes má strach Anja Mack

Překonat strach! Máte doma taky takového malého "strašpytla", který v každé igelitové tašce vidí nestvůru, bere do zaječích před deštníkem, a když potká jiného psa, vtahuje ocas mezi nohy? Žádné obavy: Proti všem těmto druhům stra... více