Devátá dívka

recenze

Devátá dívka (2014) 4 z 5 / Babouš
Devátá dívka

Kdyby mě někdo zabil, přál bych si, aby po mém vrahovi pátrali právě Kovac a Lisková, ústřední dvojice vyšetřovatelů z knihy Devátá dívka.

Nepřistupují totiž k obětem - a už jich je devět! - s chladným odstupem jako Hercule Poirot a není to pro ně ani logická hádanka jako pro Sherlocka Holmese. Pro Kovace a Liskovou je oběť jako jejich dítě a oni se stávají mstiteli, kteří musejí pachatele dopadnout a zajistit, aby už nikdy nikomu neublížil.

Tím pachatelem je v tomhle případě sériový vrah s přezdívkou Doc Holiday (doktor Prázdniny), jehož poznávací značkou je to, že své oběti - obvykle mladé ženy - morduje právě během svátků, prodloužených víkendů a významných dnů.

Uznávám, není to zrovna ideální čtení teď, kdy se blíží jednak Vánoce a jednak Nový rok, ale na druhou stranu mi to pomyšlení, že nastalo vrahovo lovecké období, působilo příjemné mrazení v zádech.

Co musím dále vypíchnout je cynismus a černý smysl pro humor, kterým Lisková a Kovac oplývají. A nejen tihle dva. Hrůzám, kterým je celé oddělení vražd v práci vystaveno, čelí nadhledem všichni. Jinak by se z toho zbláznili...

"A poznávací značku neviděl?" zeptal se Kovac. "Značku a typ? Parkovací kartu? Nic dalšího?"

"Nedával pozor. Víc ho zajímaly ty dvě polonahé holky, které si to rozdávaly vzadu v jeho limuzíně."

"A kde jsou?" chtěl vědět Tippen. "Hlásím se dobrovolně k jejich výslechu."

Je zvláštní, že vrah se v knize objevuje už od samého začátku. Není skrytý pod žádnou přezdívkou, není o něm vyprávěno jenom v třetí osobě jednotného čísla. Autorka klidně čtenáři sdělí jeho jméno, příjmení a div že ne celou adresu a rodné číslo. A pak už jenom sledujeme, jak kolem sebe policisté, vrah a jeho vyhlédnutá oběť s číslem 10, krouží.

Když jsem knihu dočetl, zjistil jsem, že od Tami Hoag už v češtině pár knih vyšlo. Nejspíš si je budu muset sehnat, protože tahle dáma vyprávět napínavý příběh vážně umí. Šikovně proplétá vyšetřování s osobním životem policistů, nebojí se zapojit i dospívající syny detektivky Liskové.

Minneapolis je totiž v podstatě velká vesnice, kde se všichni přes někoho znají.

Už nebudu víc nic prozrazovat, uděláte totiž nejlíp, když si Devátou dívku pořídíte a přečtete. Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

Danago
24.01.2015

Kniha je velice dobrá, přečetla sem ji na jedenkrát, nedalo se od ní odtrhnout, určitě si ještě něco od této autorky chci přečíst.

martula.07
13.12.2014

Pěkný začátek recenze, stejně tak jako i zbytek. Kdyby někdo zabil mě, chtěla bych, aby se stal žhavým bodem zájmu Dextera Morgana. Bez diskuzí :D. Kniha mě láká. Zřejmě do ní půjdu. Kovac se zdá velmi svérázný, což je velké plus.