Čtvrtá oběť

recenze

Čtvrtá oběť (2013) 4 z 5 / MartinaF
Čtvrtá oběť

Ocitáme se ve švédském letovisku Kaalbringen. Poklidné město rozvíří hrůzné vraždy tzv. Hrdlořeza. Hrdlořez své oběti brutálním způsobem zavraždí a lidé z Kaalbringenu mají strach. Na pomoc místní policii přijíždí komisař Van Veeteren.

Vypátrat Hrdlořeza je nelehký úkol, protože nikdo neví, jaká je spojitost mezi mrtvými, svědků je hodně a je velmi možné, že se mezi nimi objevil i vrah. Jak ho ale usvědčit? Policie musí rychle jednat, než si Hrdlořez vyhlédne další oběť.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaalbringenská policie pod vedením náčelníka Bausena potřebuje pomoc. V jejich městě řádí masový vrah. Na pomoc si tedy zavolají komisaře Van Veeterena a později se k němu připojí i intendant Münster.

I přes to, že je zde několik postav, nejvíce vykreslenými postavami jsou komisař Van Veeteren, Münster, inspektorka Beata Moerková a náčelník Bausen.

Van Veeteren je padesátník, má sarkastické poznámky i myšlenky a v příběhu toho moc nenamluví. Zato má neustále párátko v ústech a když není po ruce, kouří cigarety. Je vášnivý šachista a v tomto si velice rozumí s Bausenen, který kromě šachů miluje dobré víno a právě nad šachovými partiemi a sklenkou červeného s Van Veeterenem probírají Hrdlořezův případ. Bausen chce tento případ uzavřít dřív, než odejde do důchodu. Jeho nástupcem se má stát Kropke, který mi, s prominutím, připadal trochu natvrdle a to už nemluvím o dvou aspirantech.

Jediný schopný policejní člen mi připadala inspektorka Beata Moerková. Už od začátku je to sympatická mladá žena, která hodně dá na svůj ženský instinkt.

Celé vyšetřování je spíše o výslechu podezřelých a že jich není málo. Jak už jsem naznačila, bude velmi těžké najít nějakou spojitost mezi třemi mrtvými, ale věřte, že komisař Van Veeteren už má určité podezření. Já jsem podezření neměla, kdo je vrah. Asi jsem nedávala pozor anebo nemám detektivní buňky. Spíše se přikláním k variantě číslo dvě.

Pokud byste čekali napínavou detektivku, tak vás musím zklamat. Je to o lidech, jejich osudech, neštěstích a o jejich myšlenkách. Čtvrtá oběť patří k těm detektivkám, které postrádají napětí, ale přesto svým koncem ohromí.

Hřibče
06.08.2013

Pěkně napsaná recenze! :) Někdy je dobré, když nejsou detektivky vyloženě akční, člověk si aspoň vychutná atmosféru příběhu a má čas si lámat hlavu nad tím, kdo je možný vrah. :)