Co má vědět správný Čech

recenze

Co má vědět správný Čech : 111 velkých vyprávění o malé zemi (2017) 5 z 5 / P.ary
Co má vědět správný Čech : 111 velkých vyprávění o malé zemi

"Tato kniha pro vás jistě bude inspirací a připomene vám, proč být hrdý na to, že jsem Čech, a jací Češi byli a jsou kabrňáci!"

Do rukou se mi dostala krásná dětská knížka, která mě opravdu zaujala. Na první pohled mou pozornost upoutala obálka a následně samotný obsah knihy. Kniha je určena dětem od jedenácti let, ale myslím, že i mladší čtenář si knihu rád přečte.

Kniha se dělí na tři části, kdy první nese název Kdo jsme. V devíti kapitolách se zde dozvíme pár základních informací o České republice, jako je rozloha, počet obyvatel, měna, vznik státu a další. Ale také něco o korunovačních klenotech a Pražském hradu.

Druhou částí jsou Střípky z naší historie, kde nám autor v pěti kapitolách povypráví něco málo z naší minulosti. A pak je tu třetí část, ta nejrozsáhlejší a nejzajímavější. Na koho a na co můžeme být hrdí. Co kapitola, to jedna zajímavost. Ať už se jedná o známou osobnost, nějaký vynález, či daný okamžik. Autor se nezabývá sáhodlouhými popisy, ale snaží se vypíchnout pouze důležité informace, což hodnotím jako velké plus.

"Čeština dala světu slova jako robot, pistole nebo dolar."

Ale kniha nezaujala jen mě, ale i mého syna, a byl to takový úspěch, že dokázal přečíst i víc jak jednu zajímavost. Jako fotbalového fanouška ho zaujala zmínka o penaltě Antonína Panenky, už ví jaký tank je považován za nejlepší lehký tank druhé světové války. A během jednoho dne jsem slyšela nespočetněkrát "Kdo neskáče, není Čech".

"Proslulé "Angličáky" se balily do krabiček od sirek ze Sušice."

No a samozřejmě i synovec našel v knize zalíbení. Řekla bych, že Jaromír Jágr je u něj TOP. A jako správný hokejista, se určitě rád dočte i něco málo o puku. :-) I já v knize našla zalíbení, a dozvěděla se pár zajímavých informací. Třeba něco o potrubní poště, nebo o parku tmavé oblohy a spousty a spousty dalšího.

Knihu můžu jedině doporučit. Autor nenásilnou a zábavnou formou podává zajímavé informace nejen dětem ale i rodičům. Ilustrace Václava Ráže jsou příjemným zpestřením. Pokud máte zvídavé děti, je tato kniha ideální volba.

Já tímto děkuji nakladatelství Bambook za zaslání recenzního výtisku.

Víte jaké heslo s oblibou používal Emil Zátopek?
Mějte se krásně
Pary

SlamLenka
14.02.2018

Asi to bude docela zajímavá knížka, mám ráda naučné knížky pro děti, je jich hodně potřeba! Co ale ráda nemám, to je zjednodušování faktů a tím také vznik miskoncepcí.
Narážím tím na výše zmíněné tvrzení, že slovo dolar má etymologický původ v češtině - není to totiž pravda. Slovo dollar (tedy [dolar]) vzniklo sice na našem území, ale není původně české. Název mince se vyvíjel od německého Joachimsthaler a následné kratší verze T(h)aler přes české tolar až k dnešnímu dolar a anglickému dollar. Česká verze byla jen mezičlánkem, původ je ryze německý.
Možná to autoři knihy sami v testu blíže vysvětlují, to nevím, ale nemám ráda nepřesnosti... =)