Chvíle, jež vám změní život

recenze

Případ Amelia (2014) 3 z 5 / monushka
Případ Amelia

Když je vám patnáct, máte celý život před sebou. V patnácti je člověk ve věku, kdy objevuje svoje hranice, začíná si naplno užívat nejen krás, ale i bolestí života. Je to ten věk, kdy už člověk ví, že mu rodiče povolí o něco víc než doposud. Dívky jsou mnohem otevřenější ke svému okolí než chlapci a svěřují se své vrbě se vším, co je trápí. Takovou nejlepší vrbou je matka nebo nejlepší kamarádka. Jenže, co když vlastní matka na vás nemá ani trochu času a vaší nejlepší kamarádku nejvíce zajímá její přítel? V tom případě by jeden mohl dopadnout jako Amelia…

Případ Amelia je spisovatelkou Jodi Picoultovou přirovnáván ke Zmizelé od Gillian Flynnové. Dle mého názoru, Picoultová použila trochu nadsázky, protože téma obou knih se rozhodně nedá srovnávat. V každé jde totiž o něco jiného. Zatímco ve Zmizelé hledáme společně Amy, o které nevíme, zda-li je mrtvá či stále naživu, patnáctiletá Amelia Baronová spáchala 24. října sebevraždu. Skočila totiž ze střechy soukromé střední školy, kterou navštěvovala.

Nebyla to sebevražda! Alespoň to začne krátce po smrti své jediné dcery tvrdit její matka Kate, které začnou po Ameliině smrti chodit podivné smsky. Co když její dceři k pádu opravdu někdo pomohl? Ameliina případu se ujímá nový detektiv, který má za úkol znovu vyslechnout svědky, popřípadě najít některé nové důkazy, které by matčinu domněnku potvrdily. Ale má vůbec nové vyšetřování nějakou šanci na úspěch? Vždyť vše přece nasvědčovalo sebevraždě, dokonce i nápis na zdi ukazoval na to, že jedna dospívající dívka byla hodně zoufalá a už nevěděla kudy kam.

Kate se spolu s vyšetřovatelem dává na takový průzkum Ameliina života, při kterém zjistí, že svou jedinou dceru vlastně v podstatě ani neznala. Amelia byla dívka, která nevyčnívala z davu. Byla takovým tím typem, který každého vyslechne, řekne svůj názor, na kterém však netrvá. Nebyla ani oblíbená, ani terčem šikany. Dle popisu to byla krásná dívka, která měla jedno oko modré, druhé oříškové. Měla jedinou nejlepší kamarádku, Sylvii Goldenovou. Ale jak to tak bývá u zadané kamarádky, Sylvia neměla zas tak moc volného času pro Amelii. A tak se stalo, že byla jednoho dne pozvána mezi Straky. Kdo to byl? O co se Straky snažily? Nezavinily Ameliinu smrt právě ony? To byly otázky, které se automaticky derou ven.

Příběh je vyprávěn barvitě, protože je rozdělen na kapitolky, které střídají vypravěče. Nejvíce mě zajímalo vyprávění, které retrospektivně vyprávěla Amelia. Součástí jejího příběhu jsou i elektronické vsuvky, když si dopisovala s virtuálním kamarádem Benem, jehož však nikdy nespatřila na vlastní oči. Nebo snad ano?

Další část příběhu tvoří vyprávění školního legendárního časopisu plného drbů, gRaCeFULLY. Nikdo ze žáků netuší, kdo je autorem takovéto snůšky špíny a řečí na ně samotné, ale spoustě studentů tento časopis přijde naprosto peckový. Kdo ho prostě nečte, ten jakoby nežil.

Součástí vyprávění je také příběh Kate. Příběh nejen matky, ale hlavně ženy, která ve svém životě natropila spoustu chyb. Chtěla by tak umět vrátit čas. Ostatně, kdo by nechtěl, kdyby si vyčítal nedostatek času pro své vlastní dítě? Kate nám vypráví dobu předcházející narození Amelie, chvíli tragédie, jež jí změnila život a následně i budoucnost po této strašné události.

Výčitky a obviňování, otázky začínající obvyklým PROČ? Kate se pouští sama do své minulosti. Minulosti, jež dávno pohřbila pod nánosem prachu. Co kdyby ale její minulost měla něco společného se smrtí osoby, která jí byla na celém světě nejbližší?

Kateino pátrání mi přišlo dosti zdlouhavé. Pořád jsem čekala na nějakou takovou tu časovanou bombu, která by knihu pořádně osvětlila a po které bych koukala s pusou dokořán. Bohužel, bomba se nekonala. Sice je kniha uzavřena, ale úplně jinak, než si má barvitá fantazie představovala. Musím se přiznat, že jsem čekala daleko víc. Ale i přesto jsem ráda, že jsem si jí přečetla, protože jsem se alespoň mohla na chvíli vrátit do světa -náctiletých a uniknout tak všedním starostem.

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2014
Počet stran: 408
Překlad: Jana Kordíková

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Jeden z nejočekávanějších debutů loňského roku, který kritika přirovnává ke Zmizelé Gillian Flynnové. Ten den má Kate svou patnáctiletou dceru po vyučování vyzvednout. Když však (se zpožděním, jako obvykle) ke škole dorazí, je na ... více