Cesta bahnem a podsvětím

recenze

Lovci lebek : český thriller z prostředí speciální pátrací jednotky (2016) 4 z 5 / monushka
Lovci lebek : český thriller z prostředí speciální pátrací jednotky

Ráda si prohlížím ediční plány různých nakladatelství, sleduji knižní předprodeje a novinky. A právě díky tomu jsem narazila na nejnovější počin české spisovatelky Hany Hindrákové, Lovce lebek. Kniha se na pultech knihkupectví nestihla ještě ani ohřát, vyšla teprve před několika dny.

Musím se přiznat, že po přečtení anotace jsem byla trochu překvapená. Kdo již nějakou knihu od paní Hindrákové četl, je zvyklý na romány odehrávající se převážně v Africe. No, ale změna je život a z poklidně plynoucích příběhů spisovatelka přešla až k thrilleru. Děj Lovců lebek se odehrává v prostředí speciální pátrací jednotky a v prostředí českého podsvětí. Knihu autorka napsala společně s českým policistou Jiřím Johánkem.

V prologu knihy se vrátíme o deset let zpět. Do doby, kdy policista Jaroslav Jelínek zažívá to nejhorší, co může policistu vůbec potkat - smrt nejen kolegy, ale i velmi dobrého přítele, během jedné zásahové akce. Život Lukáše Ause vyhasl během několika vteřin. Lukáš nikdy neuvidí svého syna, kterého mu krátce po jeho pohřbu porodila jeho Elen.

Setkáváme se s vnitřními monology Jaroslava Jelínka, který se stal protagonistou příběhu. Jaroslav má svých problémů až nad hlavu - nejen pomsta za Lukáše, ale do toho ještě dluhy kvůli pokeru, který si sem tam zahraje a pomalu se hroutící manželství s jeho milovanou Martinkou. Dalo by se říct, že i se svými dětmi, Jindřichem a Zuzanou, už si nerozumí tak jako tomu bylo v době jejich dětství.

Jaroslav i po deseti letech stále cítí touhu pomstít se vrahovi svého kamaráda a kolegy. Alexandr Ivanov. Jméno vraha. Jméno ukrajinského bodyguarda, který byl ve špatný čas na špatném místě a který se nebojí použít zbraň. Ani za cenu lidského života.

Jaroslava služebně přemístí do speciální pátrací jednotky, aby pomáhal hledat v bahně českého podsvětí. Kolegou při práci mu je převážně Lída, která mi byla sympatická a která povětšinou držela s Jaroslavem.

Nejen při pátracích akcích se několikrát bude doslova bojovat o život. Nepůjde ovšem o život jen Jaroslavovi, ale také jeho nejbližším. A to navíc ještě díky jeho dluhům. Zdá se, že Jaroslavův život se pomalu, ale jistě propadá do stejného bahna, v jakém hledá jeho speciální pátrací jednotka. Jak tohle všechno dopadne?

Někomu by se mohlo zdát divné, že příběh se odehrává převážně v České republice, což jsem já osobně hodně ocenila. Příběh se totiž díky tomu stal o to věrohodnějším. Navštívíme Plzeň, Prahu, Brno, na chvíli odcestujeme i do zahraničí.

Musím se přiznat, že od té doby, co se mi narodilo druhé dítě, mám po večerech trochu problém se čtením. Jednu knihu čtu, bohužel, i několik týdnů. Myslela jsem si, že Lovci lebek budou také další odkládanou knihou, ale opak se po dlouhé době stal pravdou. Lovci lebek se u mě po skoro roce stali knihou, kterou jsem měla přečtenou během jednoho večera. Myslela jsem si, že již toho nejsem schopná, ale tuto knihu jsem nemohla pustit z ruky z toho důvodu, že jsem byla převážně po celý příběh pořádně napjatá. Ráda čtu detektivky a thrillery, ale u českého autora se mi ještě nestalo, aby mě nadchla stejnou měrou jako od zahraničního autora. Ale teď se to změnilo. Lovci lebek mě bavili. Hodně bavili.