Babiččino tajemství a hotel opředený minulostí

recenze

Dítě soumraku (2017) 5 z 5 / knihamouder
Dítě soumraku

S autorkou Virginií Cleo Andrews jsem se setkala již před lety a to nad sérií Květy z půdy. Tenkrát mě spisovatelčiny knihy z této série celkem šokovaly a tak jsem věděla, co můžu čekat od její další tvorby. Měla jsem za to, že mě nemůže nic překvapit. V knize Dítě soumraku je mnoho zvratů a děsivých scén, mě však nechávaly klidnou. Stránky ubíhaly, do konce příběhu už mnoho nezbývalo. Nakonec mě přeci jen autorka dostala nečekaným odhalením.

Dítě soumraku patří do série Svítání. Jedná se o třetí díl. Já předešlé dvě knížky nečetla a tak jsem si alespoň vyhledala anotace, abych věděla, o co ve kterém díle šlo. I kdybych tak neučinila, vůbec by to nevadilo, v tomto díle je často čtenáři umožněno do minulosti nahlédnout. Minulost je totiž neoblomná a každého z nás jednou dostihne. Ani Dawn nenechá dlouho čekat…

Hlavní hrdinka Dawn prožívá pohádku po boku své lásky Jimmyho. Nečekaně se objeví poslední vůle a s ní i cesta do neznámého a snad i lepšího života.
Dawn čeká první těžká zkouška, která končí sladkým vítězstvím. Konečně má v náručí milovanou dcerku Christie. Nyní už nic nebrání odjezdu do hotelu Cutlerova Zátoka.

Čtenáři se otevřou hotelové dveře a s nimi i skutečný svět zámožné rodiny Cutlerových.

Nehodlám vám nic prozrazovat, ale můžu vám slíbit, že je na co se těšit. Budete udiveni, budete valit oči, mnohdy vás některé scénky pohorší a občas se přistihnete, že máte překvapením ústa dokořán. Zdá se, že tam, kde jsou peníze, je dovoleno vše. Vztahy některých členů rodiny nejsou úplně normální. Setkáte se s úchylností, záští, žárlivostí, pomatením mysli a intrikami. Zajisté nechybí ani láska, romantika a přátelství.
Připadalo mi, že všichni Cutlerovi muži mají společný problém (ať jsou či nejsou v pokrevní linii) a předávají si ho z generace na generaci jako by šlo o určitou formu dědictví nebo spíše prokletí. Ženy v sobě poté dusí tíživé tajemství a jsou poznamenány bolestí a zradou.

"Proč zápach hniloby přetrvá déle, než vůně čerstvých květin?"

Kolem Dawn se pohybovalo mnoho lidí, kteří jí velmi pomohli při těžkých začátcích s vedením hotelu. To se mi na hlavní postavě líbilo nejvíce. Jak zvládala provoz, měla svěží nápady a byla ochotna se učit novým věcem. Při veškeré práci nezapomínala na svou milovanou dcerku a manžela. Také se stala mnoha členům rodiny oporou.

Nelíbila se mi naivita, která z Dawn přímo čišela. Na jednu stranu vystupovala jako sebevědomá žena, na druhou jako naivní holčička, co si myslela, že se zlí lidé změní mávnutím kouzelného proutku. Také jsem si kladla otázku, proč se o některé problémy nepodělila s Jimmym.
Jak se k Dawn zachovali oba její sourozenci, bylo ohavné. Ona to však nechala být bez jakéhokoli potrestání. Dalo by se říct, že procitla až ve chvíli, kdy ji vyhledal starý známý Michael. Rázem naivitu odhodila a zbyla jen zdravě sebejistá žena, kterou jen tak něco nezlomí.

Kniha se mi celkově zamlouvala. Co musím vyzdvihnout, je obálka knihy. Jako by znázorňovala vzor tapety z hotelu Cutlerova Zátoka a samozřejmě na ní nechybí hlavní protagonisté, Dawn a Jimmy. Ti jsou vyobrazeni každý jen z poloviny. Ukrývají snad nějaká tajemství? Je jen na čtenáři, aby odhalil, co se skrývá mezi řádky…