Anna ze Zeleného domu nikdy nezestárne

recenze

Anna ze Zeleného domu (1982) / MartinaF
Anna ze Zeleného domu nikdy nezestárne
Sourozenci Marie a Matěj Cuthbertovi jsou už hodně staří. Kvůli tomu, že už nemohou pracovat tak jako dříve, se rozhodnou, že si ze sirotčince vezmou chlapce, který by pomáhal Matějovi obstarávat hospodářství.

Řízením osudu však na nádraží nečekal chlapec, ale dívka. Jmenuje se Anna Shirleyová. Anna je moc hodné a milé děvče, které si brzy získá srdce všech. I přísné Marie, která byla ze začátku silně proti tomu, aby Anna u nich zůstala. Díky Annině laskavosti a upřímné a veselé povaze však i ona roztaje.


Ach, mé dětství. Na Annu ze Zeleného domu si pamatuji už jako dítě, kdy mi ji babička přinesla z knihovny a že si ji mám přečíst. Bylo mi asi devět let. A i když vzpomínka na obsah knihy úplně zmizela, nikdy nezmizel ten pocit, když jsem tuto knihu po více jak dvaceti letech držela znovu v ruce a je to jako kdybych byla znovu malá a vybavuji si přesně situaci, kdy jsem knihu dostala a ta vůně a vzpomínky jsou stále silné. Proto jsem se rozhodla, že si Annu přečtu znovu. Abych si přečetla, o čem tato kniha je a jak se mi bude líbit.

Upřímně můžu říct, že se mi kniha líbila. Moc se mi líbila. Nikdy jsem se nesetkala s knižní hrdinkou jako je Anna Shirleyová. Navzdory smutnému osudu, který ji v dětství potkal, si ponechala spoustu pozitivní energie, kterou rozdává na každém kroku a nikdy jí neubude. Rozzáří klidný život sourozenců Cuthbertových svým povídáním, fantazií, nekonečnou láskou k přírodě a k úplně obyčejným věcem, které povznese na věci neobyčejné.

Mockrát jsem se při čtení přistihla, jak tohle mohla Anna vymyslet, její monology byly neuvěřitelně dlouhé, ale neuvěřitelně mě bavilo je číst a vše, co si Anna ve své fantazii představila, jsem viděla i já.

Anna je optimistka, romantička tělem i duší. Opakem je Marie, která vše vidí realisticky a své city nedává najevo, je přísná a velmi zásadová. Její bratr Matěj je tak trochu podivín, který to s ženami moc neumí, ale pro Annu je vděčným posluchačem, kterého má moc ráda.

Koho však Anna moc nemusí je Gilbert Blyth. Gilbert je jen o něco málo starší než ona, ale je velice chytrý a nadaný. Stejně tak chytrá a nadaná je i Anna a jejich soupeření, kdo bude ve třídě lepší, nikdy neustane a na prvním místě se pořád střídají.

Knihu by si měla přečíst každá dívka, která má ráda krásné příběhy. Ale nejen ony, kniha se bude líbit i dospělým ženám, které chtějí chvíli zapomenout na starosti všedních dní a aspoň na chvíli se ponořit do krásy venkova v Avonlea a obdivovat břízy, cestu či potok.

Jsem ráda, že jsem si mohla Annu přečíst. Bylo to moc osvěžující a já doufám, že si brzy přečtu i další knihy ze série o Anně Shirleyové.

Komentáře (0)

kniha Anna ze Zeleného domu recenze