Agent Pavel znovu v akci aneb Karel IV. v nebezpečí

recenze

Až bude smrt mou paní (2017) 4 z 5 / a.k
Až bude smrt mou paní

Píše se rok 1378 a císař Karel IV. přijíždí na pozvání svého synovce, francouzského krále Karla V., do Paříže. Cesta do Francie činí panovníkovi již značné potíže, potýká se se svými zdravotními problémy, má bolesti kloubů i páteře. Vjezd do Paříže absolvoval přesto v sedle, účastní se slavnostní hostiny i večerní mše. Očekává vysvětlení synovcova pozvání. Karel V. ho zve na hrad Bois nedaleko Paříže, kde ve Vencenneském lese budou mít k jednání patřičné soukromí. Francie je ve válce s Anglií a císař očekává, že Karel V. potřebuje jeho pomoc ve válce. Ani jeden z panovníků nečeká, že se soukromá akce může změnit v jejich poslední okamžiky života.

V této fázi vypravování nás autor vrací o dva roky zpět. Jsme v tichém údolí pod Alpami, kde dominikán Pavel, bývalý agent Svatého stolce a dříve konající aktivní službu pro císaře Karla IV., prchá před morem. Uchyluje se do kláštera Svaté trojice Boží, kde právě probíhá tajné jednání o uchování křesťanského světa. Prokletí musulmani chystají ve jménu svého falešného boha Alláha tažení na křesťanskou Evropu, chystají se zavraždit císaře Svaté říše římské, Svatého otce a francouzského krále. Dominikán Pavel po ztrátě milované osoby nemá žádný osobní cíl. Jednání přináší do jeho života nový směr, znovu ho vtáhne do sebe a pohltí ho temný svět špehů, agentů a nájemných vrahů. Křesťanský svět stojí před novou hrozbou a on bude muset s kapitánem Alfou a dalšími odhodlanými muži odkrýt její pozadí, odhalit pravděpodobné musulmanské spiklence a jejich zdejší pomahače.

Příběh není líčením historických událostí, jak je známe. Život Karla IV. je v mnoha jiných románech líčen chronologicky a věrně dle dostupných historických pramenů. Autor této knihy vystavěl ale příběh dominikána Pavla ve zcela jiném pohledu. Nezaobírá se životem panovníků a Svatého stolce, přestože tyto postavy do příběhu plně patří. Jde spíše o dobrodružné putování hlavního hrdiny Pavla, který nemůže věřit nikomu a musí dokázat odhalit veškerá možná nebezpečenství, která politickým i církevním představitelům hrozí.

Řeší ochranu saracénského prince Aslana, kterého pro jeho konvertování ke křesťanské víře chce nechat zabít jeho bratr Umar, sultán marocké říše. Pronásleduje saracénského vraha Achmeda, řeší spiknutí, ke kterému došlo při smrti Svatého otce Řehoře XI. i praktikám po volbě papeže Urbana VI.

Kniha Až bude smrt mou paní je osmým příběhem ze série V tajných službách Otce vlasti. Osobně jsem předchozí příběhy dominikána Pavla zatím nečetla. Přestože se občas Pavel zmiňuje o předchozích úspěších svého aktivního života agenta, nechyběly mi informace, které by připouštěly nějaké dohady a nepochopení celého příběhu. Brala jsem vypravování jako jednu z etap Pavlova života.

Příběh má svou dynamiku i vývoj. Velmi dobře se čte.

Knížku doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi dobrodružné příběhy na pozadí historických událostí.