A naposled konvalinky

recenze

...a naposled konvalinky (2020) 3 z 5 / eva3992
...a naposled konvalinky

… a naposled konvalinky, Jarmila Pospíšilová

Příběh dvou žen, třicátnice Evy a její pratety Magdy, které je už přes devadesát let. Obě ženy si žijí svůj život a své problémy, každá úměrně svému věku.

Eva se vrátila na rodný statek, žije s přítelem a mají malého synka. Její partner se však zamotal do nečistých obchodů a topí se v dluzích. Kromě bratra má Eva už jen jedinou příbuznou, pratetu Magdu, které právě zjistili vážnou nemoc, ale ona odmítá zůstat v nemocnici. Eva se rozhodne o tetu postarat a udělá vše pro to, aby se cítila dobře. Magda jí na oplátku vypráví historii jejich rodiny, o které Eva neměla ani ponětí a snaží se díky tomu poskládat strom života své rodiny.

Sledujeme zde rozdílné ženy, které se potýkají s problémy, které nás provázejí v určité fázi našeho života. Mladá Eva řeší svůj partnerský vztah, budoucnost pro sebe i své dítě. Stařenka Magda řeší svůj odchod z tohoto světa zároveň chce dát do pořádku své rodinné vztahy, které se během života nepodařilo udržet tak, jak by sama chtěla.

V knize najdeme spoustu problémů a životních etap, které si každý z nás prožívá a prochází. Najdeme zde i moudré myšlenky ženy, která prožila svůj dlouhý život jak nejlépe uměla a ráda poradí, když má někdo zájem, avšak nevnucuje se. Sledujeme poslední myšlenky před odchodem na onen svět a zároveň i začátek nového života. Kniha je o lásce, o vztazích, o vzpomínání, o lidskosti, o nemocech.

Kniha se velice dobře četla, je psána jednoduše a přehledně. Bohužel, mě tato kniha úplně nezasáhla. Ač mám podobné příběhy moc ráda, v knize mi něco chybělo. Nevím, jestli to „něco“ dokážu úplně přesně specifikovat. Možná mi tam chybělo více historie, více vzpomínek. Nějaký větší wow efekt. Celé to pro mě bylo ploché, bez něčeho většího. Všechno pro mě bylo asi až moc milé a chybělo mi trošku více dramatičnosti.

Každopádně knihu určitě nezatracuji. Je to milý příběh, který Vás pohladí na duši. Své čtenáře si rozhodně najde. Už teď vím, že v mém okolí mám několik lidí, kterým knihu půjčím a věřím, že z ní budou nadšeni.

3,5*/5*


...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Hrdinkami románu jsou dvě ženy, dvaadevadesátiletá Magda a její mladší příbuzná – praneteř Eva. Magda je vážně nemocná a rozhodne se dobrovolně odejít ze světa. Právě Evě odkáže vybavení svého domu, své osobní věci a nějaké peníze... více


Komentáře (0)

Přidat komentář