…a lži se staly pravdou!

recenze

Pravda a jiné lži (2015) 4 z 5 / Babouš
Pravda a jiné lži

Když jsem asi před měsícem četl román Všechny staré nože, veřejně jsem ho tady chválil za to, že i tak ošuntělý žánr jako špionážní thriller, dokázal podat osvěžujícím způsobem. A teď tady je thriller Pravda a jiné lži od Saschy Aranga, který mě v tomhle ohledu taky potěšil.

Číst tu knihu je bolestivé. Při čtení mě všechny ty lži, které si kolem sebe Henry Hayden upletl, užíraly stejně jako jeho samotného . Je těžké vžít se do kůže muže, který si kolem sebe buduje pevnost ze lží, když jste sami poměrně upřímní a než se zamotat do lží, raději všem řeknete pravdu. V životě jsem zatím došel k názoru, že pravda je jednodušší.

Pravda a jiné lži čtenáři ukazuje zákulisí světa knih. Hlavní hrdina Henry Hayden je úspěšný bestsellerista, který ovšem svým lhaním skrývá nehezká tajemství. O zápletce toho moc prozrazovat nechci, myslím, že čím míň toho o knize člověk ví, tím víc si ji užije. Já jsem si ji například koupil jenom na základě názvu, té super černobílé obálky s psacím strojem a anotací na internetu. Nic víc jsem o ní nevěděl a byla to výhoda.

Autor píše zvláštním, lehce snovým stylem. Člověk ztrácí přehled, co je pravda a co je lež hlavního hrdiny. Není výjimkou, že Henry Hayden promlouvá přímo ke čtenáři , což je prvek, který jsem v současné literatuře už hodně dlouho neviděl. Jedním z těch snových prvků je i to, že není přímo specifikováno, kde se kniha odehrává. Podle popisu deštivého počasí, moře a útesů by to mohla být Anglie, ale autor je Němec, kde je moře, útesy a déšť taky, takže těžko říct. Vlastně to ani není důležité – podstatná je ta pochmurná atmosféra , která vztahům mezi postavami dodává na síle.

Ke konci kniha trochu ztrácí dech (ty lži jsou až moc únavné a vedlejší linie o dětství hlavního hrdiny mi přišla zbytečná ), ale úplný závěr mě velice potěšil. Naprosto se totiž vymyká všem koncům, jaké člověk zná (a očekává). Připomnělo mi to jeden film od Woodyho Allena (nechci prozrazovat který, protože pak by to ti, co film viděli, hned pochopili). Zkrátka chytře napsaný originální román . Je super, že se občas bestsellerem stane i něco jiného než ty věčné romanťárny, detektivky a sci-fi. Vždycky je skvělé začíst se do příběhu, který se odlišuje.