A co skrývá váš manžel?

recenze

Manželovo tajemství (2014) 3 z 5 / Babouš
Manželovo tajemství

Mám rád knihy s jednoduchou zápletkou. Ty jsou totiž zpravidla nejpůsobivější. Nač si komplikovat život složitými fantasmagoriemi, když úžasný příběh jde najít ve vztahu dvou lidí.

Na minimalistickém prostoru jednoho manželství postavila geniální zápletku třeba Gillian Flynnová ve své Zmizelé. Manželovo tajemství od Liane Moriarty je postaveno na dopise, který neměl být otevřen.

Příběh je jednoduchý: Cecilia najde zapečetěnou obálku, na níž je napsáno:
PRO MOU MANŽELKU CECILII FITZPATRICKOVOU. OTEVŘÍT JEN V PŘÍPADĚ MÉ SMRTI.

Napsal to John-Paul, s nímž už Cecilia patnáct let žije ve spokojeném manželství. Mají spolu hezký vztah, hezký dům a tři úžasné dcery, ale všechno se obrátí vzhůru nohama, když zvědavá manželka neodolá a obálku otevře.

Některá tajemství zkrátka nemají být odhalena.

Kromě již zmiňované Cecilie kniha vypráví osudy ještě dvou dalších žen: Tess, která se se synem stěhuje k matce poté, co jí její manžel oznámí, že miluje jinou ženu (shodou okolností její nejlepší kamarádku), a Rachel, důchodkyni, která je velice smutná, neboť poslední zbytky její rodiny se z Austrálie stěhují do Ameriky.

Příběhy Cecilie, Tess a Rachel se zpočátku zdají jako tři různé, na sobě nezávislé, ale postupně se ukazuje, že tajemství, které Cecilie odhalila, se týká všech tří.

Moc se mi líbilo napětí, které se objevuje v průběhu celé knihy. Zpočátku to je napětí spojené s dopisem – co John-Paul provedl? Co skrývá? Souvisí to nějak s tím, že s Cecilií už půl roku neměl sex? Když pak obsah obálky vyjde najevo, objevuje se napětí související s otázkou, jak s tajemstvím Cecilia naloží. Vydrží její vztah s John-Paulem?

Ze tří hrdinek mě pasáže s Cecilií bavily nejvíc, ale v průběhu jsem své favoritky několikrát vystřídal.

Naopak bych knize vytkl přílišnou ukecanost, neboť autorka má pocit, že nás musí nakrmit všemi podrobnostmi ze života postav. To jim sice dodává na živosti, ale odbíhá to od zápletky a prostě mě to zdržovalo. V první čtvrtině je taky spousta jmen – hlavně ženských – a někdy už jsem nevěděl, kdo je kdo. Jakmile jsem ale zjistil, jak spolu příběh Rachel, Tess a Cecilie souvisí, okamžitě jsem to pochopil.

Manželovo tajemství je velice působivý román, který doporučuju hlavně milovníkům napětí a společenských dramat.