13. komnata Robertovy duše

recenze

Roztříštěná mysl (2006) 5 z 5 / vikaa
Roztříštěná mysl

Příběh vzdělaného a úspěšného muže, odborníka na Asii, který teprve ve středním věku poznává, že jeho problémy, o kterých si myslel, že souvisí s alkoholismem, jsou způsobeny mnohočetnou poruchou osobnosti.
Mnohočetná porucha osobnosti – disociativní porucha osobnosti. Nevyskytuje se v populaci příliš často – přibližně 1 případ na 10 000 lidí ( dr.Smith). Není geneticky podmíněná, bývá způsobena těžkým traumatem v dětství. Týrání - psychické i fyzické, trvá po delší dobu a často je způsobeno blízkými lidmi z okolí dítěte. Tyto zážitky jsou disociovány z vědomí dítěte tak, aby to dítě vůbec mohlo přežít (Smith).
Robert (Bob) přichází do ordinace dr. Smitha, protože má problémy s depresemi o kterých si myslí, že jsou způsobeny alkoholem. Poté, co přestává pít, jeho problémy nemizí, ale naopak se prohlubují. Při jednom sezení dr. Smith odhaluje, že místo Boba k němu najednou mluví někdo jiný a diagnostikuje mnohočetnou poruchu osobnosti. Začíná mnoholetá léčba směřující k integraci osobnosti. Osobnost Roberta je složena z 11 různých osobností. Po několika letech léčby dochází k částečné integraci a v Robertovi zůstávají pouze tři z jeho osobností: Robert, Bobby a Wanda. K integraci ovšem mohlo dojít pouze po odhalení hrozných skutečností, které se odehrávaly v Robertově dětství a byly příčinou choroby. Kniha končí v okamžiku, kdy léčba není plně ukončena. Dr Smith sám neví, zda dojde u Boba k plné integraci a říká: „Sám jsem zvědavý, jestli se jeho současný triumvirát tří osobností se společným vědomím posune ke konečné integraci, nebo zda trojice zůstane oddělená jako dosud.“
Jedná se autobiografický román, který popisuje léčbu mnohočetné poruchy osobnosti, která je součástí Robertova běžného života. Během léčby uzavírá Robert překvapivě druhý sňatek s Vishakhou, kterou poznal ve svém zaměstnání. Vishakha se mu stává oporou během jeho léčby a napomáhá mu žít normální život. Příběh je napsán velmi čtivě a „opravdově“.
V závěru popsal dr. Jeffery B. Smith mnohočetnou poruchu osobnosti, to jaké postupy využívá při léčbě této nemoci a zkušenosti, které získal při práci s Bobem.
Jedná se o knihu, kterou bych určitě chtěla mít ve své knihovně. Přesto, že zobrazuje velmi těžké a depresivní téma, kniha nepůsobí depresivně, ale vyznívá spíše optimisticky.
Jediné, co se mi zdá málo uvěřitelné, je skutečnost, že Robert v rámci rychlejšího uzdravení po dohodě s doktorem nepátrá, kdo stojí za jeho týráním. Domnívám se, že ve skutečnosti se i tato 13 komnata zcela otevřela.