Temno přehled

Temno
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205199/temno-205199.jpg 4 200 200

V Orlických horách na panství Skalce u Dobrušky žil myslivec Machovec s dětmi Tomášem a Helenkou. Byl tajným vyznavačem českobratrské víry, v níž vychovával i své děti. S okolními tajnými bratry se scházel k pobožnostem v lesích nebo na osamělých místech. Ačkoliv Machovcovi svou víru pečlivě tajili a chodili do katolického kostela, přece neušli podezření správce Skalky Čermáka. Čermák slídil po každém Machovcově kroku i jeho dětech. Konečně se správce Čermák dočkal. Do Dobrušky náhle přijeli jezuité, aby vymýtili zbytky kacířů a utvrdili ostatní v katolické víře. V jejich čele byl pověstný kněz Koniáš, který při svých kázáních strašil hrůzami pekel. Na jeho kázání musel jít i Machovec a tehdy se pevně rozhodl, že už nebude svou víru skrývat, ale že prchne do ciziny a v příhodný čas se vrátí pro děti. Za několik dní provedl svůj úmysl, aniž by komukoliv něco řekl. Mezitím přivedl správce jezuity do myslivny, ve které našli zakázané knihy. Ty byly spáleny na hranici. Machovec se šťastně dostal do ciziny, ale s jeho dětmi jako kacířskými bylo tvrdě zacházeno. Odvezli je ze Skalky do Prahy na převýchovu. Dostali se do poddanství bohatého sládka Březiny. Oba byli od sebe odloučeni. Tomáš se stal hlídačem na Březinových vinicích, Helenka pomáhala v domě. Tomáš záhy objevil tajné české bratry, se kterými se rychle spřátelil. Čekal, až nadejde vhodná příležitost a dorazí posel od otce, aby mohl odejít s Helenkou za ním. Zato Helenka se změnila. Začala pochybovat o své víře – neustálé hanobení kacířů, nádhera katolických obřadů, láska ke katolíku Jiřímu Březinovi i láskyplné chování celé Březinovy rodiny nezůstaly bez vlivu na mladou duši. Polekala se tedy, když přišel posel od otce, aby obě děti prchly za otcem. Helenka zůstala v Praze, zatímco Tomáš utekl. Tomáš mířil s průvodem k hranicím. Na cestě našli přístřeší u bratra Svobody, myslivce na jičínském panství, který již dříve musel odpřísahnout, že se zříká své víry. Kacířská kniha, kterou tu však uprchlíci zapomněli, Svobodu prozradila a byla příčinou jeho mučení a smrti. Když se Tomáš sešel v cizině s otcem, otec se rozhodl, že zajde pro Helenku do Prahy. Našel ji však zničenou a sklíčenou. Když se prozradilo, že ona, kacířská dívka, si pomyslila na syna bohatého měšťana, vyhnali ji z domu Březinových. Za trest měla být odvezena do poddanství na Skalku. Se zklamaným srdcem odchází s otcem do ciziny, zatímco její láska, Jiří Březina, také zklamaný nenaplněnou láskou, se stává knězem a v bílém rouchu se účastní slavnosti svatořečení Jana Nepomuckého... Zdroj: aloisjirasek.cz... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Temno. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (37)

Gandalff007
12.04.2024 5 z 5

Vždycky si vzpomenu, když jdu kolem Tančícího domu...

miriama
29.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Právě jsem dočetla tento román a zároveň viděla i film. Pokud jste viděli jen film, tak doporučuji přečíst knihu. Jiráskovo Temno není tak temné jako film. Postavy nejsou pouze špatní katolíci a dobří protestanti. Kniha je nejprve hodně popisná, je zde mnoho postav a teprve, když se děti nekatolíka myslivce Machovce ocitnou v Praze, tak má děj tempo a spád. Ta část mě hodně bavila a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Autor se podle mě snažil vytvořit postavy tak, aby jejich chování odpovídalo době, ve které žily.
Děj v Praze se zaměřil hlavně na vývoj problematického milostného vztahu dcery myslivce Machovce Helenky a katolíka Jiříka syna bohatého pražského měšťana Březiny.
Mladé lidi rozděluje nejen víra, ale i společenské postavení. Rozloučení oba dva ovlivní i v budoucnosti.


milan.valden
07.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Rozsáhlý historický román Temno (1915) patří k nejznámějším a vrcholným dílům Aloise Jiráska (1851–1930). Je to také jeho poslední velký román, pak už následovala jen díla drobnější a nedokončený Husitský král. Temno se odehrává mezi lety 1723, kdy byl v Praze na českého krále korunován císař Karel VI., a 1729, kdy byl za svatého prohlášen Jan Nepomucký a v Praze se konaly mohutné oslavy, jimiž román vrcholí. Dějištěm je jednak Praha a jednak zámeček Skalka u Dobrušky ve východních Čechách. Román zobrazuje dobu pobělohorské rekatolizace, kdy katolíci a zejména jezuité pronásledují nekatolíky, kteří se musí tajně scházet, svoji víru a náboženské knihy tajit a nejednou opustit i vlast...
Hlavními postavami jsou jednak nekatolíci Machovcovi, myslivec Machovec na Skalce a jeho dospívající děti Tomáš a Helenka, jednak pražská katolická rodina Březinových, zejména mladý student Jiří. Důležitou roli hraje také vrchnost na Skalce a mnoho dalších postav v Praze. Po Machovcově útěku do ciziny se Tomáš s Helenkou dostanou do Prahy a sledujeme jednak různé tajné schůzky nekatolíků a Tomášovu touhu uprchnout za otcem, jednak Helenčino okouzlení katolickou vírou a jejími obřady a velmi zvolna se probouzející milostný cit mezi Helenkou a Jiřím Březinou, u jehož babičky je dívka ve službě.
Musím říci, že Temno, které má hroznou pověst, mě mile překvapilo. Jistě, je to zdlouhavé a četba Jiráskova jazyka nelehká, ale děj je bohatý, většina postav mě zaujala a byl jsem velmi zvědav, jak to všechno dopadne, protože napětí nechybělo. Postava pátera Koniáše tu má mnohem menší prostor, než jsem čekal. Zkrátka, Temno jsem přečetl s velikým potěšením podobně jako nedávno Filosofskou historii.
V roce 1950 bylo Temno zfilmováno (režie Karel Steklý).

všechny komentáře

Související novinky (1)

Více než 100 dalších eknih zdarma...

02.12.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Temno v seznamech

v Právě čtených12x
v Přečtených299x
ve Čtenářské výzvě13x
v Doporučených11x
v Knihotéce325x
v Chystám se číst74x
v Chci si koupit6x
v dalších seznamech4x