Národy a nacionalismus od roku 1780 přehled

Národy a nacionalismus od roku 1780 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152016/bmid_narody-a-nacionalismus-od-roku-1780-6645274143126.jpg 4 5 5

Čtivá a velmi fundovaně napsaná studie předního britského historika Erica Hobsbawma, u nás známého knihou Věk extrémů: krátké dějiny 20. století. Autor v ní přináší komplexní a poučný pohled na vývoj fenoménu nacionalismu od poloviny 19. století až do doby zcela nedávné, který dokumentuje řadou zajímavých konkrétních příkladů. 1.vydání.... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK)

Nations and Nationalism since 1780 , 1995

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Národy a nacionalismus od roku 1780. Přihlašte se a napište ho.

KejmlP
03.06.2018 5 z 5

Jeden z klasiků studia teorií nacionalismu, který se zároveň vyznačuje skvělou čtivostí. Autorova ideová orientace je samozřejmě v práci patrná, leč to nic nemění na tom, že jeho teorie je velmi dobře vyargumentovaná, a celkově poskytuje řadu námětů k zamyšlení. Na základních tezích se shodne s ostatními modernistickými autory (Hroch, Gellner), přičemž svoji tezi rozvíjí zejména v oblasti rozdílu mezi pohledem lidu a elit (státu), a dále pak tématizuje spojení nacionalistických idejí s levicí (díky čemuž docházela ve dvacátém století k úspěchům), a rozdíly v cílech nacionalismů v průběhu času, až do konce 20. století.
Všem zájemcům o teorie nacionalismu nejde než doporučit. Eric Hobsbawm byl skvělý vypravěč, a zároveň svébytný intelektuál, jakých není mnoho.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Národy a nacionalismus od roku 1780 v seznamech