Národy a nacionalismus od roku 1780

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtivá a velmi fundovaně napsaná studie předního britského historika Erica Hobsbawma, u nás známého knihou Věk extrémů: krátké dějiny 20. století. Autor v ní přináší komplexní a poučný pohled na vývoj fenoménu nacionalismu od poloviny 19. století až do doby zcela nedávné, který dokumentuje řadou zajímavých konkrétních příkladů. 1.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152016/narody-a-nacionalism-152016.jpg 4.54
Žánr:
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK)
Originální název:

Nations and Nationalism since 1780, 1995


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Národy a nacionalismus od roku 1780

KejmlP
03.06.2018

Jeden z klasiků studia teorií nacionalismu, který se zároveň vyznačuje skvělou čtivostí. Autorova ideová orientace je samozřejmě v práci patrná, leč to nic nemění na tom, že jeho teorie je velmi dobře vyargumentovaná, a celkově poskytuje řadu námětů k zamyšlení. Na základních tezích se shodne s ostatními modernistickými autory (Hroch, Gellner), přičemž svoji tezi rozvíjí zejména v oblasti rozdílu mezi pohledem lidu a elit (státu), a dále pak tématizuje spojení nacionalistických idejí s levicí (díky čemuž docházela ve dvacátém století k úspěchům), a rozdíly v cílech nacionalismů v průběhu času, až do konce 20. století.
Všem zájemcům o teorie nacionalismu nejde než doporučit. Eric Hobsbawm byl skvělý vypravěč, a zároveň svébytný intelektuál, jakých není mnoho.